Suriye’den savaştan kaçtılar Nusaybin’de yaşamını yitirdiler

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği harekat sırasında Mardin’in Nusaybin ilçesine düşen bombalar 12 can aldı. Ölenlerden ikisi savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerdi. Bunlardan Hasan Muhammed geride iki çocuk ve gözü yaşlı bir eş bıraktı.


VOA'da yer alan Mahmut Bozarslan'ın haberine göre Hasan Muhammed ve Dara Ali, Suriye’nin Kamışlı kentinde yaşıyordu. Ülkelerinde iç savaş çıkınca kaçarak Türkiye’ye sığındılar. Kamışlı’ya komşu olan Mardin’in Nusaybin ilçesine yerleşen iki Suriyeli, beş yıla yakın bir süredir burada yaşıyordu. İkisi de inşaatlarda çalışıp ailelerini geçindirmeye çalışıyordu.

Ülkelerini aynı gerekçelerle terk eden Muhammed ve Ali’nin kaderi de aynı oldu. 11 Ekim’de Yeni Turan Mahallesi’ne düşen bombalar dokuz kişinin ölümüne neden oldu. Ölenler arasında Hasan Muhammed ve Dara Ali de vardı.


Hasan Muhammed beş yıl önce eşi Nudem Heci ve bir aylık kızı Çiğdem’le birlikte Nusaybin’in hemen karşısındaki Kamışlı’dan kaçmışlardı. Önce kendilerinden iki yıl önce gelen kız kardeşinin yanına yerleşen Muhammed, daha sonra kendine iş bularak çalışmaya başladı. İnşaatlarda dekorasyon ustası olarak çalışan Muhammed’in küçük oğlu Muhammed, Nusaybin’de doğdu.

Nusaybin’de kendine yeni bir hayat kuran Muhammed, hem ailesini geçindiriyordu hem de Suriye’de kalan anne ve babasına yardım ediyordu. Muhammed’in ablası Semiha Muhammed, kardeşinin ölümüyle yıkıldıklarını söyledi.

Hasan Muhammed, ilk bomba patladıktan sonra ablası ve çocuklarını kurtarmak için olay yerine gitmiş. Muhammed, onları daha güvenli olan kendi evine getirdikten sonra yaralılara yardım etmek için olay yerine geri dönmüş.

Savaştan kaçan Nudem Heci, eşini aynı savaşın yol açtığı bir patlamayla kaybetti. Heci olay gününü şu cümlelerle anlattı;

”Biz evdeydik eşim de yatağında uzanmış, dinleniyordu. Bombanın sesi çok güçlüydü, çok yakında patladığını anladım. ‘Korkmayın’ dedi. ‘Pencereleri kapat çocuklar korkmasın’ dedi. Kız kardeşine bakmasını söyledim, çocuklarını buraya getirmesini söyledim. Ondan sonra buradan gideriz dedik. ‘Bomba patlarsa Nusaybin'de kalmayız gideriz’ diyorduk. O da oraya gidiyor, kapıda kız kardeşini görüyor ve ‘Çocuklarını bizim eve götür’ diyor. Tam o sırada bir bomba daha patlıyor. Biz iki bomba zannediyorduk, üçüncüsü de meğer onun yanında patlamış. Üçüncüde ölmüş.”

Eşinin böyle bir olayda öleceğine ihtimal vermediğini söyleyen Heci, artık Suriye’ye dönmeyi düşünmüyor. Heci,“Ben artık Suriye'ye dönemem eşimi burada gördüm, artık dönemem" diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ