Sputnik yöneticisi Davutoğlu için 'figür' dedi: 'Haber değeri yok'

Parti kuracağı konuşulan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde gazeteci Yavuz Oğhan’ın BiDeBunuİzle programına konuk oldu.
Davutoğlu programda AKP'yi sert sözlerle eleştirdi. Söyleşi sonrası Sputnik'e bağlı RS FM, Oğhan'ın RS FM'deki programı sona erdirildi.


Ahmet Davutoğlu da Oğhan'ın programının sona erdirilmesine tepki göstermişti. Sosyal medyada tepkilerin ardından Sputnik'e karşı kampanya başlatıldı ve binlerce kişi Sputnik'in sosyal medya hesabını takip etmeyi bıraktı.

Eleştirilerin hedefindeki Sputnik'in Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe ise tepki gösterenleri ABD yanlısı ilan etti.

Odatv'ye konuşan Boztepe, Davutoğlu'nun ise haber değeri taşımadığını iddia etti:

"Biz yayın politikamız gereği, Davutoğlu gibi bir figürü önemsemiyoruz ve açıklamalarının bizim üzerimizden yayılmasını istemiyoruz. Haber değerinin olduğuna inanmıyoruz."

Sputnik'in Oğhan'ın programına son vermesi sosyal medyada eleştirilmiş ve bunun AKP hükümetinin S-400 kararıyla ilintili olduğu dile getirilmişti. Davutoğlu'nun haber değeri olmadığını iddia eden Sputnik GYY'si Boztepe'ye gösterilen tepkiler arasında Sputnik'in imza attığı 'Su-35 haberi' örnek gösterildi. 
 
Türkiye, ABD ile yaşadığı S-400 gerilimi sonrası F-35 programından çıkarıldı. Türk ordusunun beşinci nesil savaş uçağı ihtiyacının nasıl doldurulacağı bilinmiyor. Türk ordusunun kullandığı mühimmatların NATO standardında oluşu nedeniyle Rus savaş uçaklarının alternatif olmayacağı dile getirilse de Rus haber sitesi Sputnik Su-35 uçaklarının öne çıkaran haberlere imza atıyordu.

Sputnik'in adeta savaş uçağı reklamı yapan haberlere imza atması ve Davutoğlu'yu bir 'figür' olarak değerlendirerek haber değeri taşımadığını iddia etmesi de tepkilerin odağında yer aldı:
Yavuz Oğhan’ın Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Tarafız Haber Ajansı’nı kurup yönettiğini söyleyen Boztepe, bunun Sputnik’le imzalanan sözleşme hükümlerine aykırı olduğunu da söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Tüm bunlar işin bir tarafı. Diğer yanı ise; Yavuz Oğhan medyası olmayan Davutoğlu’na bir medya yaratmak amacıyla yola çıkan Tarafısız Haber Ajansı’nın kurucularından ve yönetiyor. Tarafsız Haber Ajansı, kamuoyuna böyle yansımasa bile, Davutoğlu’nun tanıtımını yapmak için kullanılıyor. Yavuz Oğhan’la yapılan sözleşmemiz gereği böyle bir durumu kabul edemeyiz. Biz Sputnik olarak Davutoğlu’nun ajansı ile yan yana görünmek istemiyoruz. Biz Türkiye’de yaşanabilecek bir siyasi mücadelenin tarafı değiliz. Politikacı değiliz, sadece gazeteciyiz. Sputnik’in program formatı onay olmadığı halde birebir kopyalanarak, sanki Davutoğlu programı Sputnik’ten yapılmış gibi her yerden yayıldı. Buna dünyanın bütün kurumsal haber ajansları itiraz eder. BBC de dahil, Reuters da dahil, Türkiye’dekiler de dahil, Odatv de dahil… Biz buna itiraz ettik, bu kadar basit. Bir de Tarafsız Haber Ajansı’nda çalışması, sözleşmeye aykırı bir hamle ve biz bunu kabul etmedik.”

“Bu çıkışın Rusofobik (Rusya Düşmanlığı) bir hareket olduğunu düşüyoruz” diyen Mahir Boztepe, Türkiye ile Rusya arasında gelişen ilişkilerinden rahatsız olan ABD yanlısı gazetecilerin bu olayı köpürttüğünü ifade ederek şöyle dedi:

“Rusya ve Türkiye arasındaki gelişen ilişkilerden rahatsız olan bir kesim bunu bilerek köpürterek, tartışmaya açıyor. Bizi gazeteci gibi değil bir reklam ajansı gibi düşünmeleri buna sebep oluyor. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler siyasi ilişkilerdir, ancak biz gazeteciyiz ve gazetecilik yapmaya çalışıyoruz. Bu ilişkileri bile isteye bize dayatan kim olursa olsun bunun karşısındayız. ABD yanlısı tutum alan gazetecilerin bunu köpürttüğünü görüyoruz.

Yavuz Oğhan gibi bir gazetecilik faaliyetinin dışında siyasetçiye angaje olan kişiler bizim gazetecilik anlayışımıza uygun değil. Bize karşı yapılan bu faaliyet, aslında daha büyük yeni bir proje için atılan adımdır. Bizim Sputnik dışında Türkiye’de bir gazetecilik faaliyetimiz yoktur. Yavuz Oğhan’ın bu yaptığını gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirmiyoruz.”

Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürdüğü dönemde Sputnik erişime engellenmişti. AKP hükümetinin Rusya ile uzlaşması sonrasında ise site tekrar erişime açılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ