Selahattin Demirtaş için koronavirüs nedeniyle tahliye talebi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, hiper tansiyon hastası Demirtaş’ın koronavirüs salgınında risk grubunda olduğunu belirterek tahliye başvurusunda bulundu.


Yaklaşık üç buçuk yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek tahliye talebinde bulundu.

Avukatlar, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere uzmanların koronavirüs salgınında risk grubunda bulunan hipertansiyon hastalarının evden çıkmamasını istediğini hatırlatarak, müvekkillerinin bir an önce tahliye edilmesini istedi.


Avukatlar Demirtaş’la ilgili tahliye dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan Çarşamba günü kapsamlı bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada, koronavirüs salgınıyla ilgili çeşitli veriler paylaşmıştır. Bu verilerden bazıları, virüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 63’ünün, yaşamını yitirenlerin de yüzde 69’unun hipertansiyon hastası olduğu şeklindedir.

TUTUKLULUĞU KALDIRILSIN

Müvekkilimiz Selahattin Demirtaş’a, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hipertansiyon tanısı konulmuştur. Daha önce solunum ve kalp rahatsızlıkları sebebiyle ameliyat da geçiren Demirtaş’ın bu hastalıkları devam etmekte, kendisi çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Dolayısıyla Demirtaş, Bakan Koca’nın açıkladığı hayati risk grubundadır.Bu nedenle, 6 yıldır süren ve kendisinin şüpheli bile olmadığı soruşturma dosyasındaki tutukluluğunun kaldırılması gerekmektedir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ