Sel kontrol ihalesi, felaketten üç hafta önce iptal edilmiş: Ödenek yetmemiş!

Kastamonu’da geçen yıl meydana gelen sel felaketinin ardından planlanan sel kontrol projesinde ihalenin, üç hafta önce ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle iptal edilmiş.

Kastamonu’da geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketin ardından planlanan sel kontrol projesinin ihalesinin 3 hafta önce ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edildiği ortaya çıktı.

Kastamonu'daki sel felaketinin bir benzeri sadece 320 gün önce yaşanmıştı. Ezine Çayı yine taşmış, bölge sular altında kalmıştı. Buna karşı başlatılan projenin ihalesi 16 Mayıs'ta yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü Kastamonu Bölge Müdürlüğü 16 Mayıs’ta, “Kastamonu İli Bozkurt İlçesi Ambarcılar ve Yaylatepe Köyleri Yukarı Havza Sel Kontrol Projesi Islah Sekisi Yapım İşi” isimli ihale açtı. İhale, dün yaşanan felaketten tam 21 gün önce iptal edildi. İptal nedeninin ise “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması” şeklinde açıklandı.


Kastamonu 2019 Yılı Çevre Durum Raporu'na göre kentteki projeler için toplam 28 karar alınırken bu kararların tamamına yakınında, “ÇED gerekli değildir” sonucuna ulaşıldı. MHP'li Kastamonu Belediyesi’nin 2019 ve 2020 yıllarına yönelik faaliyet raporları ise durumu ortaya koydu. ‘Taşkınların önlenmesi’ için 2019 yılında hiçbir adım atmazken “Yeni İmarlı Yerlerde Yağmur Suyu Drenaj Hattı Yapılması” projesinin de yüzde 57’sini tamamlayabildi. (BirGün)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ