Sedat Peker: Kavala’nın şirketi 4/1 fiyatına satıldı, Korkut Eken 200 bin dolar komisyon aldı

Gazeteci Erk Acarer, Silivri Cezaevi'nde bulunan Osman Kavala'nın savaş uçakları için yazılım üreten şirketinin 1998'de Sedat Peker ve Korkut Eken'in devreye girmesiyle yabancı şirket yerine Türk şirketine ve dört bir fiyata satıldığını duyurdu.


Gazeteci Erk Acarer, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Sedat Peker’in bulunduğu mekanın internet erişiminin olmadığını belirterek, “2 gün önce kendisi tarafıma önemli bir meseleyi aktarmış ve bu konuda paylaşım yapacağını söylemişti. Yarın kritik bir duruşma olduğu için ve kendisinin bu bilgiyi aktarma şansının bulunamadığını düşündüğüm için bu bilgi ve konuşulanları kamuoyuna aktarmayı uygun buluyorum” dedi.

Acarer’in Peker’e dayandırdığı paylaşımlara göre, Silivri Cezaevi’nde bulunan Osman Kavala’nın savaş uçakları için yazılım üreten şirketini Korkut Eken ve Sedat Peker’in devreye girmesiyle yabancı bir şirket yerine istenilen Türk firmasına dört bir fiyata satmış.


Konuyla ilgili Acarer’in paylaşımı şöyle:

Aktardığı konu Osman Kavala’ydı. Geçmişte yaşanan bir rahatsızlığı dile getirdi. Türkiye’nin silah savunma sanayinde çok geri olduğu yıllar olduğunu söylemişti. Yıl 1998. Ancak o zaman Kavala’nın savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firması vardı.

Kavala bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye ‘çok önemli’ bir kişi girdi: Korkut Eken! Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi!

Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı.

Kavala Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı. Sedat Peker bana yaptığımız ikili görüşmede özet olarak şunları ifade etmişti: “Bunun şahidi olarak, bu paylaşımı dava öncesi yapmak boynumun borcudur.”

Şöyle devam etti: “Kendini, dindar, milliyetçi ve milli diye tanıtan iş adamları, 3 milyon dolarlık malzemeyi 50 milyon dolara, Savunma Sanayi Başkanlığına sattılar. Casus Kavala mı? Akıl ermiyor!”

Sedat Peker, bu aracılıktan tek kuruş almadığını da belirtirken, tüm meblağ olan 200 bin Doları Korkut Eken’in aldığını da işaret etti! Zaten ifadesi de bu yöndeydi!

İşte bir yanda mukaddesatçı yerli-milli iş insanları. Diğer yerde ajanlıkla suçladığınız, mesnetsiz Gezi suçlamalarının göbeğine koyduğunuz Osman Kavala! Yazık ettiğiniz yaşamlar… Belge ve arşiv ektedir:

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ