Sanatçılardan KHK’lılara bayram ve dayanışma mesajı

Sanatçı, siyasetçi ve insan hakları savunucuları KHK’lılar için dayanışma ve bayram mesajı yayınladı. Ortak mesaj: Bu bayram iyi bir başlangıç olacak, KHK’lıların yüzü gülecek.


Suavi, Ferhat Tunç, Şebnem Korur Fincancı, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Prof. Dr. Haluk Savaş, Sezgin Tanrıkulu ve Ertuğrul Günay’ın aralarında bulunduğu sanatçı, siyasetçi ve insan hakları savunucuları KHK’lılar ile dayanışmak için bir bayram mesajı yayınladı.

KHK TV’de yer alan mesajlarda Adana İHD Başkanı İlhan Öngür, KHK’lı öğretmen Cennet Kılınç, işadamı Nasrullah Ayan ve eski gazeteci Suat Özçelik de görüşlerini dile getirdi.


Otistik bir oğlu olduğunu söyleyen KHK’lı öğretmen Cennet Kılınç, iki yıldır tütün tarlasında çalışıp ailesinin geçimini sağladığını ifade ediyor ve ekliyor: “Bu bayram iyi bir başlangıç olacak, KHK’lıların yüzü gülecek.”

İşte o mesajlar…

SİZİNLE DAYANIŞMAK DEMOKRASİ ANLAYIŞIMIZA DENK DÜŞMEKTEDİR

Suavi (Sanatçı): Kuşkusuz sizler de biliyorsunuz ben bir KHK’lı değilim. Sizlerle dayanışmak çektiklerinizin farkında olmak için KHK’lı olmak gerekmiyor. Üstelik her an hepimiz aynı şeyi yaşayabiliriz. İşte bu bilinçle, gerçekten anti demokratik, yasadışı ve insan haklarına aykırı birçok uygulamanın muhatabı olan sizlerle dayanışmak bizim demokrasi anlayışımızla denk düşmektedir. Yalnız olmadığınızın altını çizmek, yaşadıklarınızın farkında olduğumuzu bilmenizi sstiyorum. Bu duygularla nice bayramları birlikte yaşamak umuduyla, saygıyla, dostlukla…

HERKES İÇİN İYİ BİR BAYRAM OLMASINI DİLİYORUM

Ferhat Tunç (Sanatçı): Bugün ülkemin dışından, evimden, işimden uzakta sürgünde yaşıyorum. KHK ile birçok insanın hayatı karartıldı. Bu bayramın hepimiz için iyi bir bayram olmasını diliyorum. Dolayısıyla her şey hepimizin için. KHK ile mağdur edilen insanlar başta olmak üzere bütün haklarımız için her şeyin iyi olacağı inancıyla…

BİZİ DAHA FAZLA KURBAN EDEMEYECEKSİNİZ

Prof. Dr. Haluk Savaş: Türkiye’nin her yerinde KHK’lılar bir araya geliyor. Daha fazla güçleniyor, örgütleniyor ve demokratik hak mücadelesini yükseltiyor. Bu bayram da neşeliyiz ve diyoruz ki, bizi artık daha fazla kurban edemeyeceksiniz. Tüm KHK’lıları kuzuya çevirmeye çalıştınız ama başaramadınız, kurban da edemeyeceksiniz. Hepimiz bu bayramla birlikte neşe ve coşku içerisinde hayata yeniden dönüyoruz.

BİR GÜN GELECEK KHK’LAR BİTECEK, BİZ KAZANACAĞIZ

Ömer Faruk Gergerlioğlu (TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi-HDP Kocaeli Milletvekili): Bir gün KHK’ları iptal edeceğiz. KHK’lar büyük bir zulüm olarak uygulandı. İktidar büyük bir dayatmayla buna devam etti, toplum sustu ve 21. yüzyılda Nazi Almanyasına benzer bir zulmü Türkiye’de uyguladılar. Ancak aradan geçen 3 yıldan sonra bu zulmün devamı mümkün değil. Artık herkesin vicdanı sızlıyor. Bir gün bu zulmü hep birlikte durduracağız. Çünkü bu son 3 yılın en büyük insan hakkı ihlalidir. Ben tüm toplumu bu konuda önemli bir duyarlılığa çağırıyorum ve KHK’lıları da korkmadan çekinmeden hareket etmeye davet ediyorum. Bir gün gelecek KHK’lar bitecek, biz kazanacağız.

BU BAYRAM MÜCADELEMİZ DAHA GÜÇLÜ OLSUN

Şebnem Korur Fincancı (TİHV Başkanı): KHK ile işinden aşından edilen insanları, tırnak içinde ‘sivil ölüm’ olarak tanımlanan bir hayata mahkum edilenler bu sınırları kabul etmediler, mücadeleyi sürdürdüler. Mücadelede kazanmanın temel olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu bayramda da mücadelemiz daha güçlü olsun. KHK’lar geldiği yere geri gönderilebilsin. Hepimiz işimizle, dostumuzla, eşlerimiz yoldaşlarımızla bir arada olalım.

GASPEDİLEN BÜTÜN HAKLARINIZ İADE EDİLECEK

Sezgin Tanrıkulu (CHP Mİlletvekili): Üç yıldır zulüm görüyorsunuz. Binlerce kamu çalışanı sorgusuz sualsiz herhangi bir yargı kararı olmadan işlerinden oldular ve işlerine dönemediler. Hukuk mücadelesi veriyorlar. Ben herkesi kutluyorum, mücadeleden vazgeçmemek, umudumuzu yitirmemek lazım. Şuna yürekten inanıyorum; bu dönem bitecek, hukuk devleti yeniden Türkiye’de egemen olacak ve gaspedilen bütün haklarınız da size iade edilecek.

3 YILDIR TARLADA TÜTÜN EKİYORUM

Cennet Kılınç (KHK ile İhraç Öğretmen): Üç oğlum var. Ortanca oğlum otistik. Eşim de KHK ile ihraç edildi. İki yıldır kendi memleketimde tütün işleriyle uğraşıyorum ve tarlada çalışıyorum. Bu bayram iyi bir başlangıç olacak, KHK’lıları yüzü gülecek.

BAYRAM ADALETLE GELSİN

Ertuğrul Günay (Eski Bakan, milletvekili): Ülkemizde son yıllarda adalet ilkesi delindi. İnsanlar olağanüstü koşuların gereğince işlerinden, aşlarından, eşlerinden uzaklaştırıldılar. Ama bu olağanüstü dönemi geride bıraktık ve şimdi adaletin gereğinin yerine getirilmesi gerekiyor. Haklarında ciddi bir iddia olmayan insanların tutukluluğuna son verilmesi, haklarında ciddi iddia bilgi, belge, kanıt olmayan insanların işlerinden uzaklaştırılmasına son verilmesi, şiddetle, terörle ilgisi olmayan insanların tekrar yaşamlarına iade edilmesi, özgürlüklerine, evlerine, işlerine kavuşması gerekiyor. Bunu yaparsak bayram ağız tadıyla gelir. Ülkemizde bir an önce adaletin hakim olmasını bütün kalbimle diliyorum. Bayram adaletle gelsin.

BU ZULÜM ARTIK YETER!

Nasrullah Ayan (işadamı): 61 yaşındayım. Hayatım boyu devletin zulmü ile uğraştım. KHK’lılar ile ilgili düşündüğüm şu: Eğer suçlular ise mutlaka ve mutlaka yargılanmaları ve mahkum edilmeleri gerekiyordu. Aleyhlerinde hiçbir dava olmayan, işlerinden güçlerinden atılmış, ekmek parası bulamayan bu insanlara yapılan zulüm artık yeter! Onlara mutlaka ve mutlaka hakları iade edilmelidir.

MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Suat Özçelik (Eski Gazeteci): Hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü haksızlıkla mücadele her zaman olması gerekiyor. Biz haksızlığa maruz kaldık ve hakkımızı arıyoruz. Bu bayramın da bu savaşın bir başlangıcı olmasını diliyorum.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ