Sanatçı Genco Erkal mahkemede tekrarladı: ‘Biz bu diplomayı görmek istiyoruz’

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, 5 yıl önceki paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Suçlamalardan biri Erdoğan'ın diplomasını gündeme getirmek.


Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle hakkında açılan tiyatro sanatçısı Genco Erkal, İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Sanatçı, “Biz bu diplomayı görmek istiyoruz. Bu konunun özel hayatın gizliliği ile ele alınması yanlıştır.” dedi.

Erkal 19 Kasım’da yaptığı paylaşımda, “25 Kasım günü Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası’ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek” demişti.


GAZETECİLER SALONA ALINMADI

Duruşmayı sanatçı Fazıl Say, eşi Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Erkal’ın dostları ve hukukçuların takip ettiği duruşmaya gazeteciler alınmadı.

‘BİZ DİPLOMAYI GÖRMEK İSTİYORUZ’

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Erkal savunmasında, yaptığı paylaşımlarda hakaret unsuru olmadığını dile getirerek, “Cumhurbaşkanı zaman zaman bizzat özeleştiri yaparak biz bu şehre ihanet ettik. İstanbul’un kıymetini bilemedik. Bundan ben de sorumluyum’ demiştir. Aynı zamanda Ayder yaylası için de ‘Biz burayı kirlettik’ demesine rağmen yayla turizme ve imara açılmıştır. ‘Benim tweetim parmağını değdiği yeri kurutuyor’ şeklindeki söylemim yapmış olduğum bu açıklamalar neticesinde ortaya koyduğum bir tespitten ibarettir. Tweet konusu cumhurbaşkanının diploması ile ilgilidir. Yıllardır bu konu kamuoyunda tartışılmaktadır. Orijinali ortada yoktur. Konu yakın zamanda AİHM’e kadar gitmiştir. Bu konuda kitap da yazılmıştır. Biz bu diplomayı görmek istiyoruz. Bu konunun özel hayatın gizliliği ile ele alınması yanlıştır. Bunun gizlisi özeli olamaz. Bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanının diploması eleştiri konusu olmamıştır” dedi.

‘SİSTEM ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMAMIŞTIR’

Erkal devamındaki paylaşımının çocuk konusunda olduğunu dile getirerek, “Bundan rahatsızım yapmış olduğum paylaşım eleştiridir. Çünkü tweetimdeki çobanlık meselesine gelince Cumhurbaşkanı çobanlık felsefesini anlamadan insan yönetemez söylemine ithafen benim söylemimden ibarettir. Cumhurbaşkanının çobanlık ile ilgili yapmış olduğu açıklamaya kesinlikle katılmıyorum. Türk usulü başkanlık konusuna gelince benim asıl eleştirmek istediğim konu budur. Bu sistem Bizim ülkemize hiç hayırlı olmamıştır. Tüm yetkiler tek kişinin iki dudağı arasındadır. Bundan sağlıklı bir sonuç alınamaz” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİ ÇÖKTÜ, İŞSİZLİK ARTTI’

Ekonominin çöktüğünü belirten Erkal, “Paramız değer kaybetmiştir enflasyon şaha kalkmıştır. İşsizlik artmıştır, bu sistem bize yaramıyor. Yoksul kesim daha yoksul olmuştur. Dilerim ilk seçimde yeniden parlamenter sisteme dönülür. Burada suskun bir toplum istenmektedir. Kimse eleştirmesin kimse karşı çıkmasın istiyorlar” diye konuştu. Avukat savunmalarının ardından duruşma Mart ayına ertelendi.

Erkal salondan çıkarken ‘Genco Erkal yalnız değildir’ sloganı atılarak alkışlandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ