SANA: 'Teröristlere' silah taşıyan bir Türk askeri konvoyu İdlib'e girdi

Türkiye'nin İdlib'deki 'teröristlere' silah taşıdığı iddia edildi.DW Türkçe'nin Suriye resmi haber ajansı SANA'dan aktardığı iddiaya göre, Türk askeri konvoyu İdlib'e girdi ve Han Şeyhun'daki 'teröristler'e silah taşıyor.


İddiaya göre, konvoy hava saldırılarıyla durduruldu.

Türkiye, iç gündemde kayyım atamaları ve Kürt siyasetçilere yönelik toplu gözaltılar nedeniyle hareketli saatler yaşarken, İdlib'de de önemli gelişmeler yaşanıyor.

Ankara ile Moskova arasında varılan uzlaşı gereği, Rusya, Türkiye'den İdlib'deki cihatçıları tahliye etmesi ve ellerindeki ağır silahları toplaması beklentisini sık sık dile getirirken, bölgeden aksi yönde haberler geliyor. 

Suriye rejimi kaynakları, SANA'ya yaptığı açıklamada, cihatçılara silah taşındığı iddialarıyla ilgili, "Mühimmat, silah ve askeri teçhizat dolu Türk araçları, bu sabah Suriye-Türkiye sınırını geçti ve BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütü listesindeki El Nusra Cephesi'nin bozguna uğramış teröristlerine yardım etmek üzere Han Şeyhun'a gitmek için Sarakip kentine girdi. Bu, Türk rejiminin terörist gruplara verdiği sınırsız desteğin sürdüğünü bir kez daha teyit etti" iddiasını öne sürdü.

DW'nin SANA'dan aktardığına göre, yetkili Türkiye'yi kınadı ve 'egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal'le suçladı.

Habere göre, Suriyeli kaynak, bu gelişmenin, Han Şeyhun'daki "terörist kalıntılarıyla" mücadelelerini sürdürmeye yönelik kararlılıklarını etkilemeyeceğini ifade etti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ve Rusya'nın, hava saldırılarıyla konvoyun İdlib'deki ilerleyişine engel olduğunu öne sürdü. Gözlemevi, askeri konvoyun bu saldırılar nedeniyle İdlib kırsalındaki Maret el Numan'da durduğunu iddia etti.

Reuters'ın haberine göre, Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, hava saldırıları sonucunda, konvoya eşlik eden silahlı muhaliflerden birinin öldüğü belirtildi. Açıklamada, bombardımanda yaralananlar da olduğu bildirildi.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı da konvoyun bugün İdlib'e girdiğini ancak yoğun bombardıman nedeniyle durmak zorunda kaldığını iddia etti.

Suriye'de rejm yanlısı güçler 2014 yılından sonra ilk kez dün Han Şeyhun'a girmişti.

Han Şeyhun'un bulunduğu İdlib vilayetinin kontrolü büyük oranda Heyet Tahrir Şam grubunun elinde. El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, adını Heyet Tahrir Şam (HTŞ) olarak değiştirmişti. Türkiye, HTŞ'yi Ağustos 2018'de terör örgütü listesine almıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ