'Şam ordusu, TSK’nin İdlib’in güneyindeki gözlem noktasını kuşattı'

Türkiye, Rusya ve Suriye rejimi arasındaki İdlib krizi giderek büyüyor.
Esad'a bağlı ordu güçlerinin İdlib'deki Han Şeyhun'u ele geçirmesinin ardından Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’in güneyinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait gözlem noktasının rejim güçleri tarafından kuşatıldığını öne sürdü.

Awsat'ta yer alan habere göre, SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye verdiği demeçte, “Rejim güçleri, İdlib’in güneyi ve Hama’nın kuzey kırsalında bulunan tüm köy ve kasabaların kontrolünü sağladıktan sonra şu anda TSK'nin Morek'teki gözlem noktasını kuşatıyor” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada da TSK üssünün kuşatıldığına dair bazı fotoğraf ve videolar paylaşılıyor.


 

SOHR, ayrıca, dün gece yarısından sonra Güney İdlib kırsalında bulunan Maaret el-Numan şehrinde düzenlenen varil bombalı saldırılarda biri çocuk üç sivilin hayatını kaybettiğini, altı kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

Rejim güçleri, 5 Ağustos'ta ateşkesin bozulmasından bu yana, Rusya'nın da desteğiyle kontrol altına aldıkları alanların sayısını 23'e çıkararak, stratejik Han Şeyhun kasabasını ele geçirmişti.

Gerginliğin Azaltılması Bölgesi’nde gerginliğin başladığı 30 Nisan’dan bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 761’e yükseldi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ