Salda’yı yok edecek proje hızlandı: Kıyıya şantiye kuruldu

Daha önce sahildeki doğal kumlu yapısı iş makineleri ile tahrip edilen Salda Gölü Tabiat Parkı’nda Millet Bahçesi yapma çalışmaları hızlandı. Göl kenarına şantiye kuruldu. Sahile inşa edilecek bungalov tipi yapılar getirildi.


Birinci derece koruma altındaki Salda Gölü Tabiat Parkı’nda büyük tepki çeken Millet Bahçesi yapımı için ilk kazma vurulmaya başlandı. Çam ağaçlarının yer aldığı alanda şantiye binası için 3 konteyner bulunurken önceki gün de duş/tuvalet kabinleri ile bungalov tipi yapıların konulması dikkat çekti. Belediyeye ait Sultan Pınarı işletmesinin de yıkım işi için ihale açıldı.

ŞİRKET ÇALIŞMALARI HIZLANDIRDI


Cumhuriyet’ten Bülent Ecevit’in haberine göre projeyi 21 milyon 770 bin lira karşılığı üstlenen Malatyalı firma Güngör Tarım İnşaat şirketi, pandemi sürecinden normal hayata dönüş başlayınca millet bahçesi için çalışmalara da hız verdi. Daha önce 3 konteynır ile şantiye oluşturan şirket, geçen aylarda sahildeki doğal kumlu yapıyı iş makineleriyle halk plajı tarafına yürüyüş yolunda kullanılmak üzere taşıyınca büyük tepki çekmiş ve izinsiz işe başladığı için Burdur Valiliği tarafından cezalandırılmıştı. Önceki gün şantiyede hareket başladığı görüldü.

KAYMAKAM BİLGİ VERMEKTEN ÇEKİNDİ

Seyyar duş/tuvaletler konuldu ve çam ağaçlarının bulunduğu sahildeki alana da bungalov tipi yapılar yerleştirildi. Yeşilova ilçesinin kaymakamı Abdülhamit Karaca, Millet Bahçesi çalışmalarının başlayıp başlamadığı yönündeki soruya “Bilgi veremiyoruz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığını arayabilirsiniz” dedi.

27 YILLIK AĞAÇLAR SÖKÜLECEK

Yeşilova’nın CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, “Tepkiler üzerine peyzajda bazı değişiklikler yapılmış. Yeni halini bilmiyoruz. Projenin mimarı Birsen Tanyeli telefonla bilgi verdi sadece. 27 yıl önce diktiğimiz ağaçlar vardı, onları söküp yerine çadır, bungalov vs. gibi bir alan yapacaklarmış. 1952 yılından beri belediyemize ait olan Sultan Pınarı dediğimiz bir tesisimiz var. Millet bahçesi projesiyle de bir alakası yok. Ama valilik çürük raporu var diye yıkım kararı aldı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ