Sağlık Bakanı: Mutasyonlu virüs görülen illerin sayısı 70’i geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısının 70'i geçtiğini duyurdu. Koca, daha çok İngiltere varyantı görülen virüsün yayılma hızı ve bulaşıcılığının ise hızla arttığına işaret etti.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüs görülen illerin sayısının 70’i geçtiğini açıkladı. Bakan Koca, “Oransal olarak giderek artmaya devam ediyor. Bulaşıcılığı daha fazla. Bulaştırıcılığı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında arttığı şeklinde genel bir kanaat var ama bulaştırıcılığın oranını net olarak söylemek çok zor” dedi.

‘BİONTECH AŞISI 10 GÜN İÇİNDE TÜRKİYE’DE’


Sabah gazetesinden Eda Işık’ın haberine göre, BionTech aşısının 10 gün içinde Türkiye’ye gelmesini beklediklerini ifade eden Sağlık Bakanı Koca, İngiltere’nin AstraZeneca aşısı ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Yerli aşıda faz-2 aşamasının devam ettiğini belirten Koca, faz-1 için 3 veya 4 aşı çalışmasının her an başlayabileceğini söyledi.

‘AŞILAMADA 11 MİLYONA YAKLAŞILDI’ 

Bakan Koca şöyle devam etti: “Bulaşıcılığın her halükârda arttığını, vaka artışına bağlı olarak ağır hasta sayısının aynı oranda artmamasından görüyoruz. Bu iyi bir şey. Şu anda aşılamada 8 milyon 778 bin ilk doz, 1 milyon 800 bin ikinci doz olmak üzere 11 milyona yaklaşıldı.

“İller arasında şehirlerarası yolculuk nasıl olacak?” sorusuna Koca, “Mümkün mertebe bu geçişlerin azaltılması gerekiyor ama şu an için biz onu pratikte uygulamayacağız, martı gözlemlemek istiyoruz” yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ