S-400'lerin test edildiği haberlerine ABD'den sert tepki: Ağır sonuçları olur

ABD, Türkiye'nin S-400 füzelerini test ettiğine yönelik haberlere sert tepki göstererek bunun ağır sonuçları olacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemi edinmesinin dahi "kabul edilemez" olduğunu ve sistemin aktive edilmesi halinde bunun iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri açısından "ağır sonuçları" olacağını ifade etti.

Ortagus açıklamasında, "S-400'lerin test edildiği haberleri doğrulanırsa bunu en sert dille kınarız. Böyle bir adım, NATO müttefiki ve stratejik ortak Türkiye'nin sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır" ifadesini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin denemesinin yapılması beklenen Karadeniz Bölgesi'nde füze fırlatıldığını gösteren bir videoya ulaştığını duyurmuştu.

Rus resmi haber ajansı TASS ise, "askeri ve diplomatik çevrelerden" bir kaynağa dayandırdığı haberinde, S-400 hava savunma sistemine ait üç füzenin ateşlendiği ve belirlenen tüm hedeflere başarıyla isabet ettiği bilgisini paylaşmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ