S-400 krizi: ‘Türkiye her durumda bedel ödeyecek’

Akademisyen-yazar Soli Özel, ABD ile Türkiye arasında tırmanan S-400 gerilimini değerlendirdi. Türkiye'nin S-400 konusunda 'çekiçle örs arasında kaldığını' söyleyen Özel, "Her iki durumda da bedel ödenecek" dedi.
ABD’nin yasama organlarından Temsilciler Meclisi Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini almasını kınayan bir yasa tasarısını onayladı. ABD “Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz; Kongre bu durumda yaptırım uygulamakta kararlı” dedi. Türkiye, yasa tasarısında yer alan ifadeleri ‘kabul edilemez’ buldu. Akademisyen-yazar Soli Özel, T24’den Hakan Aksay’ın sorularını yanıtladı.


SOLİ ÖZEL: TÜRKİYE ÇEKİÇLE ÖRS ARASINDA KALDI 

Akademisyen-yazar Soli Özel, ABD ile Türkiye arasında tırmanan S-400 gerilimini değerlendirdi. Türkiye’nin S-400 konusunda ‘çekiçle örs arasında kaldığını’ söyleyen Özel, “Her iki durumda da bedel ödenecek”dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımının gerçekleşmesi ciddileştikçe, ABD’nin ‘tazyik uygulamaya başladığını’ söyleyen Soli Özel, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’dan gelen mektup ve Temsilciler Meclisi’nin yasa tasarısının Washington’ın tavrının netliğini gösterdiğini ifade etti.

‘YAPTIRIM KARARINI KONGRE VERECEK’

Özel, “Yaptırımlarla ilgili kararı Kongre verecek. Trump’tan umut beklemek yanıltıcı. Çünkü Kongre’de oy birliği var” yorumunda bulundu.

Özel, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerindeki karmaşıklığın ‘S-400 mü, F 35 mi’ tercihini zorlaştırdığını belirterek; S-400’lerden vazgeçilmesi durumunda Avrasyacı eğilimin yenilgi yaşayacağını bunun da Türkiye iç siyasetine yansımaları olacağını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ