"Rüşvetin yüzde 10’unu tek bir siyasetçiye vermişler, o kişiyi merak ediyoruz"

CHP Grup Başkanvekili özgür Özel, Zera Zarrab’ın Türkiye’de kara para aklama işi için dağıttığı belirtilen 800 milyon doların kimlere verildiğini MASAK’ın, Sayıştay’ın ve Hazine’nin araştırmasını istedi.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan’ın ABD basınına verdiği bir röportajda Türkiye’de yaptıkları 20 milyar dolarlık işin 800 milyon dolarının rüşvet olarak dağıttıklarına ilişkin açıklamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Özel, 800 milyon dolarlık rüşvetin AKP iktidarı döneminde dağıtıldığını belirterek, “Bütün dünya ülkesinde bu kara para hareketine karşı ülkesinde meselenin üstüne gidiyor. Bizimkiler susuyor çünkü alınan verilen rüşvet bu dönemde verilmiş” dedi.

“BU RÜŞVETLER NEREYE GİTMİŞ?”

Özel, Amerika Birleşik Devletleri’nde Hazine’nin istihbarat biriminin 199-2017 arasındaki raporlara ilişkin raporları 400 bağımsız gazeteciyle paylaştığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Burada yapılan araştırmada dünya çapında 2 trilyon dolarlık bir kara para aklanması ortaya çıktı, bütün dünyada. Kara parayı aklayan baş aktörlerden en bilindik, en çok bu konuda marifeti olan, bize hiç yabancı olmayan bir isim Reza Zarrab. Ve Reza Zarrab’ın Amerikan Mahkemelerinde ortaya çıkan rakamlara göre, raporlara göre, Amerikan Hazinesi’nin edindiği resmi raporlara göre 20 milyar dolarlık Türkiye’de bir kara para hareketine aracılık ediyor. Reza Zarrab’ın yardımcısının, adı Adem Karahan, kuryesinin yaptığı açıklamalardan bu paranın yüzde 4’ünün yani 800 milyon dolarının rüşvet olarak Türkiye’de dağıtıldığı söyleniyor. Mali Suçları Araştırma, Türkiye Hazinesi, Sayıştay ve Türkiye’nin bu konudaki denetçileri serbest edilecek mi, edilmeyecek mi? Bu rüşvetler nereye gitmiş?”


“YÜZDE 10’UNU BİR TEK KİŞİ ALMIŞ”

Raporlarda, rüşvetin yüzde 10’unun alan bir siyasetçiden bahsedildiğini kaydeden CHP’li özgür Özel, “Eyvah ki eyvah öyle şüpheli bir satır var ki raporda, bu rüşvetin yüzde 10’unun, yani 800 milyon doların yüzde 10’unun Türkiye’deki bir tek siyasetçiye verildiği söyleniyor. Şimdi bunu Türkiye nasıl araştıracak? Bu sessizlik çok manidar değil mi? Bu tek adam rejimi, bu bir tek rüşveti alan siyasetçiyi bulamayacak mı? O zaman galiba onlar susacaklar, biz bu raporları not edeceğiz. Vatandaş rüşvete karşı çıkıyorsa bu rüşvet dosyalarını günü geldiğinde cesaretle açıp, bunların hesabını sorup, burunlarından fitil fitil getirecek yeni bir iktidar belirleyecek.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ