‘Rüşvet alan çıkacak, haberini yapan gazeteci içeride yatacak’

Dün TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanan infaz yasasına ilişkin CHP ve HDP ve İyi Parti itirazlarını dile getirdi.


Muhalefet partilerinin grup başkan vekilleri, tasarıyla cinsel istismardan veya kadına yönelik şiddetten mahkum olan sanıkların salıverileceğini, ancak gazetecilerin içeride tutulacağını söyledi.

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler dün TBMM Genel Kurulunda başlandı. Görüşmelerde CHP ve HDP, infazda eşitlik talebini yüksek sesle dillendirdi.


HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, düzenlemenin, “af kanunu” niteliği taşıdığını söyleyerek, Genel Kurul’da beşte üç çoğunluğun aranması gerektiğini vurguladı. Bu konuda açılan usul tartışmasının ardından, oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Levent Gök, tutumunda bir değişiklik olmadığını belirterek teklifin görüşmelerine geçileceğini söyledi.

“AKP DÖNEMİNDE TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI ARTTI”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AKP döneminde 178 cezaevi açıldığını ve AKP 2002’de iktidara geldiğinde 60 bin olan tutuklu ve hükümlü saysının bugün yaklaşık 300 bini bulduğunu bildirdi.

Sorunun aslının görmezden gelindiğini ve esas sorunların çözülemediğini söyleyen Türkkan, “Bir ülkede hapisteki insan sayısı hızla artıyorsa iki nedeni vardır. Birincisi, iktidar suç oranının artmasına neden olan politikalar üretiyor, ikincisi de iktidar yeni suçlar icat ediyor demektir. Bizde nasıl? Bizde ikisi de var” diye konuştu.

Düzenlemeyle yaklaşık 90 bin hükümlünün koşullu salıverilme veya denetimli serbestlikten yararlanmasının öngörüldüğünü ifade eden Türkkan, bu tip kanun hazırlıkları arasına bazı cezai indirimlerin gizlenebileceğini ve bu yüzden bu düzenlemeyi iyi tahlil etmek gerektiğini söyledi.

“CİNSEL İSTİSMARDA BULUNAN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÇIKACAK”

Türkkan, teklif kanunlaştığı andan itibaren açık cezaevindeki hükümlülerin geçici süreyle de olsa tahliye edileceğini ifade ederek, “Karısının yüzüne kezzap atmış, kızına cinsel saldırıda bulunmuş, öğrencisine cinsel istismar yapmış tutuklular elini kolunu sallayarak dışarıda gezecek” ifadesini kullandı.

Teklife göre açık cezaevinde bulunan tüm hükümlülerin korona virüsü sebebiyle izinli sayılacağını belirten Türkkan, bu kapsama cinsel suçlar ve kasten öldürmeden mahkum olanların eklendiğini de söyledi.

Türkkan, düzenlemeye göre Terörle Mücadele kapsamında bir suç işleyen, bir gösteri veya yürüyüşe katılan, kitap yazan veya tweet atan kişinin indirimlerden yararlanamayacağını da söyleyerek, sadece AKP’ye ve sisteme muhalif diye cezaevine atılan insanlar bulunduğunu vurguladı. Lütfü Türkkan, şöyle devam etti:

“Asıl çare, toplumda net, sürekli değişime izin vermeyen düzenlemeler yapmaktır. Adalet, onu sağlayacak yargı sistemi, iktidarın kendi bekasını korumak için kullanacağı bir araç değildir. Bu sistem, güçlüler karşısında güçsüzlere güç vermek içindir. Yargı bağımsızlığı, yargıçlık teminatı, ceza hukukunun temel ve evrensel prensipleri, hukuk devleti, erkler ayrılığı, makul sürede yargılanma gibi yargı erkinin yapısal sorunları temele alınarak, bunlardan kaynaklanan uygulamaların bir an önce çözülmesi gerekmektedir.”“RÜŞVETTEN YATAN ÇIKACAK, HABERİNİ YAPAN İÇERİDE YATACAK”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, suça göre değil suçluya göre adil bir infaz yasasının olması gerektiğini hep anlattıklarını söyledi. Özel, “Biz diyoruz ki bir kişi rüşvetten altı yıl almışsa çıkacak ama rüşveti haber yapan gazeteciye, bir aklıevvel majestelerinin yargıcı demişse ‘sen bunu devletimizi yıpratmak, filanca terör örgütüne destek sağlamak için yaptın’, o içeride 3,5 sene yatacak. Gazetecinin, aydınların, hukukçuların, avukatların içeride tutulmasını sağlayan anlayışın Meclis kayıtlarına geçmesi ibretlik olmuştur” diye konuştu.

Özel, tercih ettikleri özenli dile karşı, “saldırgan ve özensiz” dili kınadığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise özenli üslubun, bu ülkenin hakim ve savcılarına, “majestelerinin yargısı” demek olamayacağını söyledi.  Özgür Özel de CHP’nin tavrının adaletten, haktan, hukuktan yöne olduğunu vurgulayarak, bütün hakim ve savcıları eleştirmediğini ifade etti.

HDP: “BİZ YAŞATMA SİYASETİNİN SAHİBİYİZ”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise salgın sebebiyle ilk günden beri bütün mahkumların serbest bırakılmasını, bazı suç tipleri açısından da önlem alınmasını istediklerini belirterek, “Bu uzarsa birileri cezaevinde kalmaya devam edecek” denmesini gerçekleri çarpıtma olarak gördüklerini söyledi. Beştaş, “Biz yaşatma siyasetinin sahibiyiz, yaşam siyasetinin sahibiyiz. Onlar ise ölüm ve öldürme üzerine bir siyasetin sahibi olarak konuşuyorlar” dedi.

Meclis Başkanvekili Levent Gök, verilen aranın ardından birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ