Rejimin inadı, ormanları kül ediyor

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen yangın haberleri yürekleri yaktı. Önceki gün Manavgat’ta 4 ayrı noktaya çıkan orman yangınının ardından dün Bodrum, Marmaris, Kadirli, Kocaeli, Akseki ve Yahyalı’da da orman yangınları çıktı.

Yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlara sadece Rusya’dan kiralanan 3 uçakla müdahale edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre Olağanüstü duruma rağmen 2019 yılında kayyım atanan THK’nın 5 yangın söndürme uçağı kullanılmadı. Rusya’dan kiralanan ve günlük 1,3 milyon TL ödenen 3 uçak ise müdahalede yetersiz kaldı. Alevler kısa sürede yayıldı. İki günde binlerce hektar ormanlık alan rejimin inadı yüzünden küle döndü.


Türkiye alevlere teslim olmuş durumda. Ülkenin farklı noktalarda çıkan orman yangınları, rüzgarın etkisi ve yetersiz/geç yapılan müdahaleler nedeniyle kısa sürede yayıldı. Bir çok yerde yerleşim yerlerine de sıçrayan alevler, onlarca konutu kullanılmaz hale getirdi.
Önceki gün öğle saatlerinde Marmaris’te 4 ayrı noktada başlayan yangın nedeniyle 3 vatandaş hayatını kaybetti. Çok sayıda mahalle boşaltıldı. Yangın dün akşam saatlerine kadar halen kontrol altına alınabilmiş değildi.

Manavgat’ın ardından Kadirli, Osmaniye, Adana, Kocaeli ve Marmaris’te de orman yangınları çıktığı haberi geldi. Söz konusu bölgelerde de alevler yerleşim yerlerine sıçradı. Bölge halkının sosyal medyada paylaştığı görüntülere göre yangınlara müdahalelerde yetersiz kalındı.
 
YÜCE DİVAN’IN KONUSU OLACAK

İyi Partili Aytun Çıray dün konuyla ilgili sosyal medya hesabında bir paylaşım yaptı. Şu ifadeleri kullandı: “Yangın uçağı konusu ileride Yüce Divan’ın konusu olacak. Şimdi de Marmaris yanıyor ve bana bu görüntüyü gönderen arkadaş tek bir helikopterle yangına müdahale edildiğini söyledi.”

Dün konuyla ilgili bir çok vatandaş benzer paylaşımlarda bulundu, yangına müdahalelerin yetersiz olduğunu yazdı.
 
PAKDEMİRLİ: 3 UÇAKLA MÜDAHALE EDİYORUZ

AKP rejimine eleştirilerin artması üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabından, “Devam eden Adana Karaisalı, Pos, Osmaniye, Antalya Akseki ve Kayseri Yahyalı yangınlarına; 2 İHA 3 Uçak 29 Helikopter 1 İnsansız Helikopter 457 Arazöz 1.832 personel ile müdahale ediyoruz.” bilgisini paylaştı. Söz konusu paylaşımından önceki bir tweetinde ise yangınlara 2 uçakla müdahele edildiğini söylemişti.


Rusya’dan kiralanan 3 yangın söndürme uçağına günlük 1,3 milyon TL ödeniyor.

RUS UÇAKLARINA GÜNLÜK ÖDENEN PARA 1,3 MİLYON TL!

Bekir Pakdemirli’nin bahsettiği 3 uçak Rusya’ya ait. Türk Hava Kurumu’nun (THK) bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı önceki yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da ihaleye sokulmadı. 4 firmanın katıldığı ihale, en pahalı teklifi sunan şirkete verildi. Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödeyecek.THK’NIN UÇAKLARI HANGARDA ÇÜRÜTÜLÜYOR

Rejim Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçaklarını ihaleye sokmuyor. Rejim temsilcilerine göre THK’nın uçakları hurda! Bekir Pakdemirli, 2019 yılı Ağustos ayında yaptığı açıklamada, “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Binmek isteyenler buyursunlar uçsunlar.” demişti.

İHALE ŞARTNAMESİ DEĞİŞTİRİLDİ!

THK, ihaleye katılamasın diye ‘şartname’ bile değiştirildi. THK’nın uçakları 4 bin 900 litre su kapasiteli ama şartnameye minimum 5 bin litre şartı koyuldu. 100 litre için THK’nın vatandaşın kurban derisi bağışlarıyla alınan yangın söndürme uçakları atıl bekletiliyor!NE BOZUK, NE YAĞ KAÇIRIYOR!

Ancak söz konusu açıklamalar THK’nın üst düzey yöneticileri tarafından yalanlandı. Adını açıklamayan bir üst düzey yönetici, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, THK’daki uçaklardan 5’i faal, 4’ü Ankara’da, biri İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yangınlara müdahale edecek biçimde bekliyor. Ne yağ kaçırıyor, ne eski, ne de bozuk. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı. Gelin desinler, motor çalıştırır gideriz.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

https://www.istanbulgercegi.com/thkdan-bakan-pakdemirliye-yalanlama-ucaklarimiz-ne-bozuk-ne-de-yag-kaciriyor-bakimlari-yeni-yapildi_203089.html

THK’YA KAYYIM HEYETİ ATANDI

İlerleyen günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da THK’yı hedef aldı. 29 Ağustos 2019’da THK’nın yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasına ilişkin yaşanan tartışmalarda kurumu sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, “Türk Hava Kurumu’nun arkasında kim var? CHP’li milletvekili. Onun arkasında CHP. ‘Bakanlık neden Türk Hava Kurumu ile çalışmıyor?’ diyorlar. Oradaki uçakların motorları, pervaneleri yok. Yani rezillik diz boyu. Şimdi büyük ihtimalle şurada birkaç gün içerisinde orayı da masaya yatıracağız. Yani bu Türk Hava Kurumu ile bir yere varamayız.” ifadelerini kullanmıştı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamalarından kısa bir süre sonra, 16 Ekim 2019’da ise THK’ya kayyım heyeti atandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ