Rabia Naz davasında gizlilik kararı kalktı

Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümününü araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, olayın yaşandığı Eynesil ve Giresun’da soruşturma sürecinde görev alan isimlerin bilgisine başvurdu.


Komisyon ziyaretinin ilk önemli sonucu, 26 Nisan 2019’da Rabia Naz dosyasına getirilen “gizlilik kararı”nın kaldırılması oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Rabia Naz’ı ilk bulan ve ambulansa haber veren görgü tanığı Mürsel Küçükal’ın ise ilk ifadelerinin tersine, Rabia Naz’ın ilk bulunduğu yerden değil, apartmanın yan tarafından sürünerek geldiğini gördüğünü anlattı. Edinilen bilgiye göre Küçükal ifade değiştirmesinin nedenini “Korktum, şoka girdim” diye açıkladı.


Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesindeki evlerinin önünde yaralı halde bulundu.

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz’ın ölüm nedeni, Adli Tıp Kurumu raporunda “genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite kemik kırıkları ve gelişen komplikasyonlar” olarak yer aldı ve vücudundaki yaralanmaların “çatıdan düşmeyle mümkün olduğu” ifade edildi.

‘Trafik kazası’ iddiası

Rabia Naz’ın annesi Atika ve babası Şaban Vatan ise kızlarına siyah bir Doblo marka aracın çarptığını, intihar görüntüsü vermek için de yaralı olarak evlerinin önüne bırakıldığını iddia ediyor. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı ise tüm iddiaların değerlendirildini ve çok sayıda tanık dinlendiğini belirterek, olayın “trafik kazası”ndan kaynaklandığına dair somut delil bulunmadığını açıklamıştı.

Rabia Naz’ın ölümünün üzerinden yaklaşık 1.5 yıl sonra çalışmalarına başlayan TBMM Araştırma Komisyonu, 8 Kasım Cuma günü, olay yerinde incelemelerde bulunmak, tarafların ve görgü tanıklarının iddialarını yerinde dinlemek için Eynesil ve Giresun’daydı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ