Prof. Azap: Gelecek hafta koronavirüste yoğun bakım dönemi başlıyor

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle mücadele için kurduğu Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Alpay Azap, şu an virüs bulaşmış, hafif belirtisi olan kişilerin, gelecek haftadan itibaren hastanelere başvuracağını söyledi.


Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Prof. Azap, koronavirüs tespit edilen kişilerle ilgili bazı rakamları paylaşırken, “Yoğun bakım sürecine giriyoruz” dedi.

Prof. Azap, vaka sayısını azaltmanın yolunun insanların evinde kalmasından geçtiğine vurgu yaptı.


Virüsün bulaşma dinamiğinin olduğunu da dikkat çeken Azap, öngörüsünü şöyle dile getirdi:

“Bir hasta her hafta ortalama beş hastaya bulaştırıyor, bu logaritmik artıyor. Bu birinci hafta 25 iken, ikinci haftada 125’e, üçüncü haftada ise 625’e ulaşıyor. Şu an artmış bir sayının logaritmik artışına tanıklık edeceğiz. Bu da hasta sayısında artış anlamına geliyor.”

Azap'ın aktardığına göre, hastalananların hepsi hastaneye gelmiyor. Özellikle gençlerin arasında bulunduğu yüzde 80’i bir haftada iyileşebiliyor.

Prof. Dr. Azap geri kalan yüzde 20’ye işaret ediyor ve bunların bir hafta içinde kötüleştiğini belirtip şöyle devam ediyor:

“İşte o yüzde 20’nin dörtte biri de hastanelerin yoğun bakımlarına kaldırılması gerekenler. Yani hastaneye kaldırılanların yüzde 5’i yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyanlardan oluşuyor… Bu da gelecek haftadan itibaren yoğun bakıma ihtiyaç duyacakların artacağı anlamına geliyor. Yoğun bakım sürecine giriyoruz.”

Prof. Alpay Azap, bir hastanın tedavi için yoğun bakımda kalma süresinin dört ile altı hafta arasında değiştiğini ifade ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ