Pompeo Ankara’dan, tutuklu diğer ABD’lileri de istedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "Türkiye'de tutuklu ABD konsolosluk çalışanları ile ABD vatandaşları da serbest kalmalı" mesajını iletti.
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ankara ziyaretinde Türkiye’de tutuklu olan ABD konsolosluğu çalışanları ve ABD vatandaşlarının serbest bırakılmasını istediği iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinden Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “Türkiye’de tutuklu ABD konsolosluk çalışanları ile ABD vatandaşları da serbest kalmalı” mesajını iletti.

‘SERKAN GÖLGE DE LİSTEDE’


Pompeo, dün Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Türkiye’de tutuklu bulunan NASA uzmanı Serkan Gölge ile ABD konsolosluğu çalışanları Metin Topuz, Hamza Uluçay ve ev hapsinde bulunan Nazım Mete Cantürk’ün serbest bırakılması talebini yineledi.

TUTUKLU YAKINLARIYLA GÖRÜŞTÜ

ABD kaynaklarından edinilen bilgiye göre Pompeo, Erdoğan ve Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından Esenboğa Havalimanı’nda Türkiye’de tutuklu bulunan ABD konsolosluğu çalışanlarının aileleriyle görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert da konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Pompeo, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile haksız şekilde tutuklu bulunan Dr. Serkan Gölge ve diğer ABD vatandaşları ile ABD misyon çalışanları konusunu görüşmüştür” dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ