Polisin öldürdüğü 395 kişinin ailesi AKP önünde ‘adalet’ isteyecek

Diyarbakır’da bir grup annenin HDP İl Binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla başlattığı eylem sürerken, AKP önünde de eylemler yaşanıyor.


“F...” iddiasıyla tutuklanan askerî okul öğrencilerinin ailelerinin AKP önünde başlattığı eylemin ardından şimdi de polis tarafından “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla öldürülen 395 kişinin ailesi iktidar partisinin önüne gidecek.

2007 yılında oğlu Baran Tursun’un polisin “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla öldürülmesinin ardından 2010 yılında Baran Tursun Vakfı’nı kuran Mehmet Tursun “Çocuklarımızı neden öldürdünüz?” diyerek “adalet” arayışlarını AKP önünde sürdüreceklerini söyledi. 


Mezopotamya Ajansı’nda yer alan bilgilere göre Türkiye’de 2007 yılından 2019’a kadar 395 kişi, polisin “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü. Öldürülenlerin 91’i çocuk, 86’sı kadın, 218’i ise yetişkinlerden oluşuyor. 

Mehmet Tursun, Polis Vazife ve Salahiyetler Kanunu’nun değiştirilmeden bu tür ölümlerin daha çok artacağı görüşünde.

Tursun, 2007 yılında “Polisin eli kolu bağlı” diye bir kampanya başlatıldığını ve bu kampanya çerçevesinde “Polis yakalıyor, adalet serbest bırakıyor, mahkeme serbest bırakıyor” şeklinde bir algı yaratıldığını, bu nedenle polise duraksamadan ateş etme yetkisi verildiğini söyledi. 

395 kişinin ölümüyle ilgili davalarda sanık polislerin kendilerini “Ben yasanın bana verdiği yetkiye göre iş yaptım, yasa bana makul şüphe ve öngörü yetkisi veriyor” şeklinde savunduğunu belirten Tursun, bu savunmalardan sonra davaların çoğunun cezasızlık ve beraatla sonuçlandığına dikkat çekiyor.

Tüm ailelerle birlikte partilerin önünde adalet arayacaklarını söyleyen Tursun, “Artık biz de öğrendik siyasi partilerin önüne gitmeyi ama bizim muhatabımız hükümet ve devlet olduğu için iktidar partisinin önüne gidip, ‘Çocuklarımızı neden öldürdünüz? Bu çocuklardan hangi birisi polisin kafasını kırdı, taş attı, polise yan baktı? Madem taş atmadı, madem yan bakmadı, kafasını kırmadı, bu çocukları neden öldürdünüz? Haydi öldürdünüz neden ceza vermediniz?’ diye soracağız” dedi.

Tursun, şöyle devam etti: 

“Devletin çocuklarımızı öldürdüğü ayan beyan ortada. 395 kişi neden öldürüldü? Aralarında 17 aylık Mehmet Oytun var, Cizre’de balkonda anasının memesini emerken polis bombasıyla öldürülüyor. Enes Ata var, Diyarbakır’da sekiz yaşında okuldan eve doğru giderken öldürülüyor. Osman Aslı var, izin belgesi cebinde ertesi sabah askere gidecekti, polis gözaltına alıyor, öldürülüyor. Baran Tursun, doğum gününde öldürülüyor. Her biri polis tarafından öldürüldü.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ