Polisin müdahalesine rağmen günlerdir sokaktalar: Yeter çocuğumuz ölüyor

İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağının kaldırılması talebiyle açlık grevini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in eylemi 194’üncü gününe ulaşırken, ölüm orucuna başlayan tutukluların eylemi ise 21’inci gününe girdi.


Tutuklu yakınlarının dışarıdaki eylem ve protestoları ise polisin yasağına, müdahalesine rağmen devam ediyor. 

Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemi 42’nci gününde. Bugünkü eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi destek verdi.


Cezaevi önüne gelerek oturma eylemi yapan annelere polis uyarıda bulunmadan “toplayın toplayın” diyerek, saldırıda bulundu. HDP’li milletvekili Ayşe Sürücü ve tutuklu anneleri darp edildi.

MA'nın haberine göre, saldırıda, HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı ile Dilara Özgönen adlı bir yurttaş gözaltına alındı.

Polisin saldırısı sırasında birçok anne fenalık geçirirken, bir anne, "Yeter, yeter, yeter! Çocuğum içeride ölüyor" diye tepki gösterdi. Polis kalkanları arasında yerde kalan anneleri çeken gazetecilerin görüntüleri zorla silindi. 

Polisin saldırısı sonucu birçok annenin vücudunun farklı yerlerinde darp izleri ve morluklar oluştu. Anneler, hastaneye giderek, darp raporu alacaklarını ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti. 

Annelerin eylemine destek veren HDP Milletvekili Ayşe Sürücü de, polislerin hakaretlerine maruz kaldı. Polisler, Sürücü'ye "Teröristlerin vekilisin" demesi dikkat çekti. 

Saldırıya dair konuşan Sürücü, şöyle dedi:

“Biz annelerle cezaevi önüne gittik. Annelerle birlikte oturma eylemi yaptık. Polis, hiçbir ikazda bulunmadan ‘toplayın, toplayın’ diyerek annelere hakarette bulunarak ve ardından saldırdılar. Anneler yaralandı. Çocuğum içerde ölüyor, yeter yeter diyen Zeynep Çalıhan fenalık geçirdi. Hastaneye giderek darp raporu alacağız. Bana teröristlerin vekilisin diyerek hakaret ve ardından darp ettiler. Devletin atanmış polisi vekili tartaklıyor. Bunlar gücünü iktidardan alıyor. Onların vekillere ve annelere yaklaşımı devletin ve iktidarın yaklaşımıdır. Bize saldıran polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız” Diyarbakır’da yürüyüş yapan tutuklu anneleri, attıkları sloganlar, çaldıkları düdükler ve söyledikleri şarkılarla açlık grevleri ve ölüm orucuna dikkat çekti. 

TOMA ve zırhlı araçlarla anneler ablukaya alınırken, gazeteciler ise polisler eşliğinde alandan yaklaşık 50 metre uzaklaştırıldı. Bir gazetecinin, “Nerden çekeceğiz karşıdan görünmüyor” tepkisi üzerine polis, “O beni ilgilendirmez” yanıtı verdi.

Oturma eyleminin ardından tutuklu anneleri, polis, TOMA, zırhlı araçların ablukasında Sunay Caddesi üzerinden TUAY-DER binasına doğru yürüyüşe geçti.

Adana’da açlık grevlerine destek eylemlerini sürdüren tutuklu anneleri, hükümete “Yeter artık. Feryadımızı ve çığlığımızı duyun. Çocuklarımız ölmesin” diye seslendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ