Perinçek: Ekonomi artık çıkmaza girdi, Millî Hükümet gecikmeden kurulmalı

Yerel seçimlerin ardından iktidarın yara aldığını ve tek başına yola devam edemeyeceğini söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Milli Hükümet" çıkışını yapan ilk isimlerden.
Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krize dikkat çeken Perinçek, artık bir çıkmaza girildiğini ve bundan çıkış yolunun 'Milli Hükümet'in kurulması olduğunu savunuyor.


Perinçek, Aydınlık'taki yazısında, 25 Nisan'da Merkez Bankası’nın 8 milyar dolar ödemesi olduğunu ve başka deyişle son günün perşembe olduğunu hatırlatıyor.

"Merkez Bankası’nın net rezervi 16 milyar dolar" diyen Perinçek, "Bu ay bankalardan geri ödemeli yüksek faizle 12 milyar dolar toplayıp rezervi 28 milyar dolar gösterdiler. Ancak gerçeğe bakarsanız, net rezerv 16 milyar dolar. Bugün 8 milyar dolar ödenince, net rezerv 8 milyar dolar kalacak" ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

"Mayıs ayındaki ödememiz 8 milyar dolar.

Haziran’da 5 milyar dolar.

Temmuz’da 5 milyar dolar.

Ağustos’ta 4.5 milyar dolar.

Eylül’de 4.5 milyar dolar.

Ekim’de 7.4 milyar dolar.

Borçlanma Ekonomisi içinde bu yılın sonunu getirebilme şansı pek gözükmüyor."

8 milyar dolarlık ödemeden sonra dolar fiyatının yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Perinçek, "Yıl sonuna doğru nereye geleceğimizi buraya yazmanın yararı yok, zaten herkes biliyor" görüşünü dile getiriyor.

"Bu çıkmaz, borçlanma ekonomisinin çıkmazıdır. Borcu borçla çevirmenin artık mümkün olmadığı bir sürece girmiş bulunuyoruz" diyen Perinçek, "ABD Hükümeti, Türkiye ekonomisini kurtaramaz. Çünkü kurtuluş, sıcak para bulmak için çırpınmakta değil. Şiddetli sarsıntıları birkaç ay ertelemek, daha ağır durumlara davetiye çıkarmaktan başka anlam taşımıyor. Bir an önce üretim ekonomisinin kuruluşuna geçmemiz gerekiyor. Kaybedilen her dakikanın maliyeti var" yorumunu getiriyor.

Türkiye’nin önünde kaçınılmaz olarak köklü bir karar olduğundan bahseden Perinçek, "Milleti o büyük çözüme hazırlamak gerekir. Daha önemlisi, bu köklü kararı uygulayabilecek, milletin büyük çoğunluğunu bu amaçla seferber edebilecek bir Millî Hükümeti gecikmeden kurmaktır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye İttifakı çağrısı, bir hükümet seçeneği olursa tarihsel bir çözümün yolunu açar" tezini ortaya koyuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ