Paylan: Çin aşısı yoksullara, Alman aşısı zenginlere mi yapılacak?

HDP Milletvekili Garo Paylan, Çin’den alınan Covid-19 aşısının yoksullara, Almanya’dan alınan Pfizer aşısının ise zenginlere uygulanacağını yönündeki soruları bir önergeyle Sağlık Bakanı Koca’ya sordu.


HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Çin’den alınan aşının yoksullara, Almanya’dan alınanın ise zenginlere yapılıp yapılmayacağını sordu. Paylan, bakanlığın dünyanın şüpheyle yaklaştığı Çin aşısını halka ücretsiz vermeyi planladığını ancak Almanya’dan alınan aşıları ise ücreti mukabilinde eczanelerde satışa çıkaracağını kaydetti.

‘ÇİN AŞISINDAN 10 MİLYON, ALMAN AŞISINDAN 1 MİLYON DOZ SİPARİŞ’


Paylan, soru önergesinde Koca’nın 23 Kasım 2020 tarihinde, “Çin’in Sinovac COVID-19 aşısından 10 milyon doz alınacağını ve ilk etapta riskli kişilere ücretsiz olarak uygulanacağını, Alman aşısından 1 milyon doz sipariş verildiğini” dediğini aktardı.

‘ÜCRETSİZ AŞI, SATILACAK AŞI…’ 

Paylan Koca’nın 25 Kasım 2020 tarihindeki konuşmasında ise “Vatandaşımıza, özellikle riskli gördüğümüz, yapılmasını istediğimiz kesimlere ÜCRETSİZ yapacağız. Ama bunun dışında vatandaşımız farklı bir aşıyı almak isterse, onun önünü de üst limit koyarak eczanelerde SATIŞINA izin vererek açmış olacağız” sözlerini sarf ettiğini belirtti.

Paylan, “Çin aşısının sağlık otoriteleri tarafından gerekli onayları henüz tamamlanmamıştır. Gelişmiş ülkelerin tamamı ve çok sayıda gelişmekte olan ülke yalnızca Alman aşısını vatandaşlarına ulaştırma gayretindedir” dedi. Paylan’ın bakan Koca’ya yönelttiği sorular şöyle:

“PARASI OLANLAR VE İKTİDARA YAKIN OLANLAR ALMAN AŞISI OLURKEN…”

1. Çin aşısı yoksullara, Alman aşısı zenginlere mi uygulanacak?

2. Henüz dünya sağlık otoriteleri tarafından onaylanmamış Çin aşısını ucuz olduğu için mi tercih ettiniz?

3. Bütün vatandaşlarımıza yetecek sayıda Alman aşısını bütçenizde kaynak olmadığı için mi sipariş veremediniz?

4. Parası olanlar ve iktidara yakın olanlar Alman aşısı olurken, onaysız Çin aşıları elde kalmaz mı?

5. Vatandaşlarımız yalnızca nitelikli Alman aşısını ücretsiz talep ederse ne yapacaksınız?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ