Özel hastane ‘Covid’li bakmıyoruz’ dedi, 9 aylık hamile kadın hayatını kaybetti

9 aylık hamile Dönüş Kılınç, sancılarına rağmen Pendik Medipol Hastanesi'nin kapısından koronavirüse yakalandığı için geri çevrildi. Hastane hastane gezdirilen Kılınç, özel bir hastanede acilen alındığı ameliyat esnasında hayatını kaybetti.


9 aylık hamile kadın, koronavirüs olduğu gerekçesiyle başta Medipol Hastanesi olmak üzere özel hastanelere kabul edilmedi, geciktirilen ameliyatta hayatını kaybetti. İstanbul’da yaşayan 32 yaşındaki Dönüş Kılınç 9 aylık hamileyken koronavirüse yakalandı. Evde karantinaya giren Kılınç sancıları artınca 9 ay boyunca kontrol için gittiği Pendik Medipol Hastanesi’ne ulaştı. Ancak hastaneden, “Pandemi hastanesi değiliz. Eşinizi kabul edemeyiz. Pandemi hastanesine götürün” yanıtı verildi.

Kılınç ailesi iki hastane daha gezdi ancak ‘prosedür’ gerekçesiyle geri çevrildi. Bu kez başka bir özel hastanye giden Dönüş Kılınç, burada hemen ameliyata alınmasına kurtarılamayarak hayatını kaybetti.


SANCILANAN HAMİLE KADINA “NEGATİF ÇIKINCA” GELİN DENİLMİŞ

Koronavirüse yakalanan eşi Dönüş Kılınç’ın 3 Kasım günü hamileliği boyunca gittiği Pendik’teki Medipol Hastanesi’ne gittiğini belirten Ramazan Kılınç, hastanenin kendilerine, “Pandemi hastanesi değiliz. Eşinizin koronavirüs testi negatif çıkınca gelin” dediğini aktardı.

Kılınç, “Eşim sancılar içinde kıvranıyordu. Biz de Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi’ne gittik. Ancak burada da, ‘Covidli hamile kadınlara tedavi yapamıyoruz. Devletin tedavi için bize verdiği bir kota var. Bu kotayı aşamayız’ diyerek bizi eve gönderdiler” dedi.

BEBEK KURTULDU

Dönüş Kılınç’ın eve geldiğinde sancılarının artınca bunun üzerine yine Medipol Hastanesi’ni aradığını söyleyen Kılınç, “Eşinizin testi negatif çıktıysa gelin. Yoksa kabul edemeyiz” denildiğini aktardı.

Hacı Bişkin’in Gazete Duvar’da yer alan haberine göre, Ramazan Kılınç, bu kez de eşini başka bir özel hastaneye götürdü. Avrupa Yakası’ndaki bu hastane Kılınç’ı hemen ameliyata alınırken, ameliyattan çıkan doktorun kendisine, “Eşinizi neden ilk buraya getirmediniz? Neden bu kadar geciktiniz? Eşinizin durumu çok ilerledi. Maalesef ameliyat sırasında entübe oldu. Kendisini kaybettik. Eğer biraz daha geç kalsaydınız çocuğu da kaybedecektik” dediğini aktardı.

GERGERLİOĞLU’NDAN BAKAN KOCA’YA: SORUŞTURMA AÇILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yaşananları Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, Medipol Hastanesi için soruşturma açılıp açılmadığını soran Gergerlioğlu şu sorulara yanıt istedi:

– Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi doktoru S.Ü.’nün Dönüş Kılınç’a doğumuna 1 hafta kala Covid-19 testinin pozitif çıktıktan sonra hastaneye kabul edemeyiz dediği iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa hayatını kaybeden Dönüş Kılınç neden hastaneye kabul edilmemiştir? Bu konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa akıbeti ne durumdadır?

– Bahsi geçen doktor ile ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet var mıdır?

– Son 5 yıl içerisinde Medipol Üniversitesi Hastanesi ile ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet sayısı kaçtır?

– Son 5 yıl içerisinde özel hastanelerle ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet sayısı kaçtır?

– Son 5 yıl içerisinde görevi ihmal suçu iddiasıyla soruşturma açılan personel sayısı kaçtır? Bu personellerden kaçı görevlerinden ihraç edilmiştir?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ