Osman Kavala için süpriz gelişme; Özgürlüğüne kavuşabilir

Anayasa Mahkemesi yarın Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu görüşecek. 2 yıldır bekleyen başvurunun süpriz biçimde gündeme alınması yakınları ve demokratik çevrelerde 'Kavala özgürlüğüne mi kavuşuyor' umudu uyandırdı.
Anayasa Mahkemesi, Gezi eylemlerinin organizatörü olduğu gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan iş insanı Osman Kavala’nın 1 Kasım 2017’de tutuklanmasının ardından yaptığı bireysel başvuruyu yarın gerçekleştireceği toplantının gündemine aldı.


KAVALA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞABİLİR

Gelişmeleri detayları ile Gökçer Tahincioğlu T24’te haberleştirdi. Habere göre, dosya raportörünün Kavala’nın “haksız tutukluluk” başvurusu ile ilgili olarak, “hak ihlali” tespitinde bulunduğu ve ihlalin giderilmesi gerektiği görüşünü bildirdiği öğrenildi. Yüksek Mahkeme, raportörle aynı yönde karar verirse, Kavala, 24 Haziran’da başlayacak Gezi davası öncesinde özgürlüğüne kavuşabilecek.

24 HAZİRAN’DA İLK KEZ MAHKEME ÖNÜNE ÇIKACAK

1 Kasım 2017’de tutuklanan Kavala hakkında hem 15 Temmuz hem de Gezi eylemleri nedeniyle soruşturma yürütüldü. Bu süreçte Kavala, hakkındaki suçlamalarla ilgili bilgilere erişemedi, dosyadaki kısıtlılık nedeniyle suçlamaları öğrenemedi. Kavala hakkındaki 15 Temmuz dosyası ile ilgili işlem yapılmadı ancak Gezi eylemlerinin organizatörü olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmadan dava açıldı. Kavala, diğer Gezi sanıkları ile birlikte 24 Haziran’da mahkeme önüne ilk kez çıkacak.

İddianamede, Gezi’nin organizatörü olduğu belirtilen Kavala hakkında bu iddiayı destekleyecek nitelikte kanıtların bulunmaması eleştiri konusu oldu. Kavala’nın, telefon konuşmalarında Gezi’ye masa, sandalye götürülmesi gerektiği yönündeki sözleri, yaptığı birkaç yurtdışı seyahat, iddiaların kanıtı olarak gösterildi.

2 YILDIR BEKLEYEN BAŞVURU YARIN GÖRÜŞÜLÜYOR

Kavala, tutuklu olarak soruşturulurken, “tutuklama tedbirinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluk incelemelerinin hakim/mahkeme önüne çıkarılmaksızın yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” iddialarıyla ilgili Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme, yaklaşık 2 yıldır bu başvuruyu görüşmedi. Bireysel başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi raportörünün raporunda, “Hakkında uygulanan tutuklamanın hukuki olmadığı iddiasıyla ilgili Kavala’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verilmesi gerektiği” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi 1. Bölüm, dosyayı 3 Nisan’da görüştü ve Genel Kurul’a sevkine karar verdi. Genel Kurul da sürpriz biçimde dosyayı yarınki gündemine aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ