Orman yangınları önergesi AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda CHP ve HDP’nin orman yangınlarının araştırılması amacıyla verdiği önergeler AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

CHP ve HDP, TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda, orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla daha önce ayrı ayrı verdikleri araştırma önergelerinin bugün görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın geçen yıl yaşananlardan ders çıkarmadığını ifade ederek, "Geçen sene yaşadığımız cehennemin günleri daha hafızamızdayken yangınla mücadeleyi beceremeyen bir iktidar yüzünden yine kurduyla, kuşuyla, ağacıyla bir coğrafya Muğla’mız, Marmaris’imiz yanıyor. Şu ana kadar 4035 futbol sahası büyüklüğündeki alan maalesef kül oldu. Ülkenin yüreği Muğla’da, Muğlalının gözleri havada, herkes etkin bir mücadeleyle bu yangın artık sönsün diye bekliyor" dedi.


Girgin, "Yangını artıracak en ufak bir rüzgâr tüyleri diken diken ediyor. Öfkeliyiz. Şimdi sormak istiyorum: Bas bas bağırmadık mı? Demedik mi size, bu çağ yangınlar çağı, bu konu ciddiye alınmalı; ekolojik felaket kapıda, küresel ısınma her yeri yakıyor; özellikle, Akdeniz havzası uzun süre yanacak. Yangınla mücadelede en önemli konu yerinde, erken ve etkin müdahaledir. Bu noktada, orman köylülerini daha aktif hâle getirmeliyiz. ‘Gece görüşü olan helikopterler 4 Temmuz’da gelecekmiş.’ İhale açacaksanız, zamanında açın. 4 Temmuz’a kadar ormanların yanmasını mı seyredeceğiz? Bu nasıl öngörüsüzlüktür. Bu ihale eğer beşli çeteye verilseydi, on dakikada bitirilirdi.” ifadelerini kullandı.

HDP önergesi üzerinde konuşan Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da “Orman Genel Müdürlüğünün 2021 yılı faaliyet raporuna göre 2017 yılında 2 bin 411 adet, 2018 yılında 2 bin 167 adet, 2019 yılında 2 bin 688 adet, 2020 yılında 3 bin 399 adet orman yangını çıkmış. Sadece 2021 yılında 2.793 adet orman yangını sonucu 140 bin hektar orman alanı yok olmuş. Yangınla mücadele için alınan 39 adet yangın söndürme helikopteri, üç adet amfibik uçak, dört adet insansız hava aracı ve bir adet tanker uçak kiralanmış. Kiralanan sadece üç uçak için, yüz elli üç gün için 203 milyon 107 bin TL ödenmiş. Bakın, bilim insanları yüksek meblağlarla kiralanan bu uçakların Türkiye’nin coğrafi yapısına uygun olmadığını dolayısıyla yangın söndürmede etkisiz olduğunu ifade ediyor. AKP iktidarı daha önce yangın söndürmede etkin olan THK yani Türk Hava Kurumu uçaklarını saf dışı bırakmak için ihale yaptı, ihaleye 5 bin litre su şartı koydu ve su taşıma kapasitesi 100 litre az diye THK uçaklarını, Türk Hava Kurumu uçaklarını maalesef saf dışı bıraktı" dedi.

"Bu ülkede öyle bir algı yönetimi yapılıyor ki gözünüze baka baka âdeta yalan söyleniyor" diyen Toğrul, "Bakın ‘Her türlü önlem alındı’ deniyor, üç gündür Marmaris cayır cayır yanıyor. Bakın, gece görüşlü ekipman olmadığı için, uçak olmadığı için Marmaris alev alev yanıyor. Sadece ormanlar yanmıyor; ormanların içerisindeki tüm börtü böcek, canlı yanıyor. Bunun vebali hepinizin üzerinde. Peki, Bakan ne diyor? Bakan diyor ki: ‘Uçaklar 4 Temmuzda gelecek, gece görüşü olan helikopter de 1 Temmuzda gelecek.’ Hani tüm önlemleri almıştınız? Hani tüm önlemler alınmıştı? Adeta halka dalga geçiliyor. Bir gün önce akşam haberlerinde deniyor ki: ‘Yangın kontrol altına alındı.’ Ama bakıyoruz ki yangın üç gündür aralıksız devam ediyor ve Marmaris yanıyor.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından CHP ve HDP’nin önerileri AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ