Orman yangınıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına ‘dezenformasyon’ işlemi

Jandarma Genel Komutanlığı, orman yangınlarıyla ilgili ‘dezenformasyon içerikli paylaşımlar’ yaptığı iddia edilen kişiler hakkında işlem yapıldığını açıkladı.
Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangını beşinci gününe girerken kontrol altına alma çalışmaları tamamlanmaya çalışılıyor. AKP’nin Meclis’e sunduğu ve henüz kabul edilmeyen “dezenformasyon yasası” kabul edilmeden, kurumlar sosyal medya hesaplarına “dezenformasyon” iddiasıyla işlem yapmaya başladı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Twitter paylaşımına göre Muğla’nın Marmaris ve Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınıyla ilgili sosyal medya platformlarında gönderi paylaşan 2 bin 733 hesap incelendi. 130 hesapta ‘suç’ olduğu öne sürüldü, 23 hesabın kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlandı.

YASASI ÇIKMADAN “DEZENFORMASYON” İŞLEMLERİ BAŞLADI


AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ iddiasıyla Meclis’e gönderdiği kanun teklifine göre halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma adıyla yeni bir suç tanımlanacak. Teklifteki ifadeyle ‘sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığıyla ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kişi’ bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ