Orhan Pamuk: Altan'a yapılan haksızlıklar sürdükçe ve bizler sustukça...

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, gazeteci-yazar Ahmet Altan'ın 1138 gün tutuklu kalmasının ardından tahliye edildikten bir hafta sonra tekrar tutuklanmasına tepki gösteren ve öz eleştiri içeren bir açıklama yaptı.
Pamuk, "Altan'a yapılan sistematik haksızlıklar sürdükçe ve olup bitenler karşısında bizler sustukça hepimiz kendimizden ve insanlığımızdan utanıyoruz" ifadesini kullandı.


"Toplumu korkuyla sindirerek yönetmek isteyenler için Ahmet Altan'ın cesareti ve kişiliğinin engel olduğunu" belirten Orhan Pamuk, "Ahmet Altan serbest kalmalı, Türkiye hak ettiği normal ve adil bir hukuk düzenine geri dönmelidir" çağrısı yaptı.

T24'ün haberine göre Orhan Pamuk'un açıklaması şöyle:

"Artık Türkiye de gerçeği söylemek için kişinin Ahmet Altan kadar cesur ve güçlü olması gerekiyor. Altan, üç yıldan fazla zamandır, zaten siyasi nedenlerle inandırıcı olmayan kanıtlarla içerideydi. Üç yıldan sonra onu serbest bırakanlar cesur yazarın onca baskıya rağmen korkmadığını, yılmadığını, devleti ve hükümeti örnek bir cesaretle eleştirmeye devam ettiğini görünce onu yeniden içeri attılar. Hukukun bu derece bir keyfilikle çiğnenmesi, yüksek mahkeme kararlarının pervasızca ayaklar altına alınması kabul edilir değil. Altan'a yapılan sistematik haksızlıklar sürdükçe ve olup bitenler karşısında bizler sustukça hepimiz kendimizden ve insanlığımızdan utanıyoruz. Daha kötüsü hukuksuzluk ve keyfiliği olağan karşılıyor, normalleştiriyoruz.

"Altan içeride tutuldukça gittikçe tuhaflaşan hukuksuzluk hepimizi zehirlemeye devam edecek... Hapisten çıktı diye sosyal medyada Altan'ın aleyhine kampanya düzenleyenlerin, onun yeniden hapse atılması için bir hafta boyunca ısrarla yayın yapanların tahammül edemedikleri Altan'ın sözleri değil, hapse atıldıktan sonra gösterdiği cesur tutumu ve kararlılığı. Toplumu korkuyla sindirerek yönetmek isteyenler için Ahmet Altan'ın cesareti ve kişiliği bir engel. Bu yüzden onun karşısında tek çare olarak hukuksuzluğa dönmeyi ve yeniden hapse atmayı görüyorlar... Ahmet Altan serbest kalmalı, Türkiye hak ettiği normal ve adil bir hukuk düzenine geri dönmelidir."

Altan hakkındaki tutuklama öncesi çıkarılan yakalama kararı avukatına dahi bildirilmeden yandaş basın tarafından servis edilmişti.

Avukatı Figen Çalıkuşu, "Savcının Ahmet Altan’ın tahliyesine yasal olmayan itirazını 27 AĞM 17.00’de karara bağladı. Israrıma rağmen kararı bana vermedi. 'Yarın öğrenin' dedi. Dilerim karar hukuka uygundur. Aksi halde 27 AĞM bir hükmü bozarak istinaf mhsinin yetkisini gasbetmiş sayılacaktır" diye tepki göstermişti.

Ahmet Altan, hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamanın 2. duruşmasında tahliye olurken ilk röportajını İtalyan La Repubblica gazetesine vermişti.

Altan, Roberto Saviano'nun New York'tan yönelttiği soruları Skype üzerinden yanıtlarken, kitabında geçen “Gerçeklik bana boyun eğdiremedi, ben gerçeklikten daha güçlüydüm” ifadesi üzerinden yöneltilen “Hâlâ senin için böyle mi?” sorusuna, “Koşullar çok değişmedi. Savcı tekrar tutuklanmamı istedi ve hâkimin kararını bekliyoruz. Açıkça söylemek gerekirse şimdi gelip burada konuşuyorken bile beni alabilirler” karşılığını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ