Orantısız güç kullanan kamu görevlisine ceza yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis ve jandarmaya yönelik cezasızlık uygulamasını itiraf etti. İçişleri Bakanı Soylu, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün polis ve jandarmanın görevini kötüye kullanmasına yönelik sorularını yanıtladı.


Bakan Soylu, görevini kötüye kullandığı, orantısız güç kullandığı, yasalara aykırı müdahalede bulunduğu için hakkında işlem yapılan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli sayısının 2 bin 594 personel olduğunu açıkladı. Ancak Soylu’nun açıklamasına göre 2 bin 594 personelin yalnızca 12’si hakkında ceza verildi. 36 personel hakkında yapılan soruşturmalar ise devam ediyor.

İŞKENCEDEN CEZA


Birgün’de yer alan habere göre, son beş yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle 881 personel hakkında disiplin cezası uygulanırken 731 personel hakkındaki soruşturmalar ise sürüyor. Bülbül’ün sorularını yanıtlayan Soylu, şunları ifade etti: “Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli Çarşı ve Mahalle Bekçileri hakkında son bir yılda şiddet olayları kapsamında 283 personel hakkında işlem yapılmıştır. Jandarma personeline yönelik son beş yılda işkence ve kötü muamele nedeni ile 108 başvuru yapılmış, başvurularına yönelik yapılan adli/idari soruşturma sonucunda 84 başvuru asılsız olarak sonuçlanmış, 2 başvuru sonucu kolluk kuvveti ceza almış, 22 başvurunun adli/idari soruşturması devam etmektedir.”

ANTALYA BAROSU BAŞKANI GEÇİLMEZ: KEYFİLİĞİ ARTIRIR

Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez, kolluk görevlilerinin uzun süredir sert müdahalelerde bulunduğu ve buna karşı cezalandırılmadığını belirterek “Bu iktidardan önce de böyleydi, şimdiki iktidara has değil” diyerek sorunun geçmişine vurgu yaptı.

Polis ve jandarmanın yurttaşlara uyguladığı şiddet nedeniyle çoğu kez cezalandırılmadığını aktaran Geçilmez, şunları söyledi: “Yine aynı şekilde devam ediyor. Şimdi çok daha güvenlik öncelikli bir siyasi tavır söz konusu olduğu için bu dönemde biraz daha artmış olabileceğini görüyoruz. Hukukçular olarak her zaman öncelikle hukukun işletilmesini istiyoruz. Bu tür cezasızlıkla sonuçlanan tahkikatları kabul etmiyoruz. Aksi takdirde vatandaşın hak arama hürriyeti kısıtlanmış oluyor. İster istemez güvenlik görevlilerinde keyfilik riski ortaya çıkıyor. Bu istatistiksel rakamlar da endişemizi artırıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ