Orange the World kampanyası ışığında Türkiye'de kadına şiddet döngüsü

Birleşmiş Milletler kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için “Orange The World” kampanyasının ve BM’in kadınları güçlendirme prensiplerinin resmî destekçisi olarak 16 gün boyunca birçok farklı paylaşım ve etkinlik gerçekleşecek.


Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Kadına ve Kızlara Yönelik Şiddetle Mücadele günü vesilesiyle yayınladığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü, Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün büyüyen küresel bir kriz olduğu belirtilen açıklamada, çözüm için kolektif hareket etmenin ise zorunluluk olduğu belirtildi.


“Bu krizin sadece karar vericilerin eylemleriyle çözülemeyeceğinin bilincindeyiz: Herkesin sorumluluk alması ve üzerine düşeni yapması gerekiyor.” denilen açıklamada, hergün 137 kadının aile bireyleri tarafından öldürüldüğünü hatırlatıldı: “Küresel olarak, tahminen 736 milyon kadın -neredeyse üç kişiden biri- hayatlarında en az bir kez birlikte oldukları partner şiddetine, partneri olmayan birinin cinsel şiddetine veya her ikisine birden maruz kalmıştır (15 yaş ve üzeri kadınların yüzde 30’u). Bu rakama cinsel taciz dahil değildir. Kadınlara yönelik şiddetin çoğu, mevcut veya eski kocalar veya birlikte oldukları partnerler tarafından uygulanmaktadır.”

AÇIKLAMANIN TAMAMI ŞÖYLE: ​

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ