Okuma yazma bilmeyen yaşlı kadına ‘sosyal medya paylaşımı’ soruşturması

Diyarbakır’da yaşayan 59 yaşındaki Şükran Akboğa, okuma yazması olmadığı halde ‘sosyal medyada paylaşım yaptığı’ gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.

Jinnews'e yaşadıklarını anlatan Akboğa, polisin kendisini arayarak ifadeye çağırdığını, neden ifadeye çağrıldığını sorduğunda ise, “Sosyal medyada yapmış olduğunuz bir paylaşımınız nedeniyle” yanıtını aldığını kaydetti.

Ameliyat olduğunu söylemesine rağmen kendisine, “Ameliyat olduysan da gel” dendiğini belirten Şükran Akboğa, “Ertesi gün sabah emniyete gittim. Yeni ameliyat olmuştum. Tekerlekli sandalye ile gittim. Yürüyemediğim için emniyetin bahçesinde bekledim. Polis geldi 'sen paylaşım yapmışsın' dedi. Ben de okuma yazmam yok, Türkçe de bilmiyorum dedim. Tercüman da yoktu. Yukarı da çıkamadığım için ifademi almadılar. Telefonla üst amirini aradı, durumumu söyledi. Sonra  'Sen eve git. Biz avukatına haber veririz seni savcılığa çağıracağız' dedi. Biz de döndük eve geldik. Hala çağırmadılar. Ne zaman çağıracaklarını da bilmiyorum" dedi.
 

"GELMEZSEN ZORLA GÖTÜRÜRÜZ"

 
Hakkında açılan soruşturmaya anlam veremediğini vurgulayan Şükran, "65 yaş üstü insanlar cezaevinde. Yaşlı insanların cezaevinde olması devlet için utanç verici. 80 yaşındaki insanlar cezaevinde. Bu insanların serbest bırakılması gerekiyor. Ben ameliyat olduğum halde beni çağırdılar. ‘Gelecek durumda değilim’ dedim. 'Gelmezsen gelip zorla götürürüz' dediler. Evime gelmesinler diye ben kalktım gittim. İfade vermemek için bir nedenim yok. Korkmuyorum gittim" diye konuştu.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ