‘O plaketi MİT’in duvarında görmüştüm, ABD kararına hiç şaşırmadım’

ABD’nin, PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın başına 12 milyon dolar ödül koyması sürpriz olarak yorumlanırken Ankara’dan temkinli mesajlar gelmeye devam ediyor.
İktidara yakın bazı gazetelerde ise bunun bir tuzak olduğu ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu engelleme girişimi olduğu öne sürülüyor.

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök ise işin farklı bir tarafına bakıyor ve kararın çok da sürpriz olmadığını savunuyor. PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinde CIA ile yapılan ortak çalışmanın varlığına dikkat çekiyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Şenkal Atasagun’un 1999 yılında teşkilatın Marmara Köşkü’ndeki binasında gazetecilere verdiği brifingden bahseden Özkök, o gün Köşkün girişinde sol tarafta yer alan odada Öcalan’ın Kenya’da yakalanması sırasında yapılan işbirliğinin anısına, CIA tarafından gönderilmiş bir plaketin asılı olduğunu gördüğünü söylüyor.


Bunun bir benzerinin de MİT tarafından CIA’ya verildiğini kaydeden Özkök, “Plaket hâlâ o odada asılı mıdır bilmiyorum. Ama çok iyi bildiğim bir şey var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde böyle şeyler kaybolmaz. Orada değilse bile arşivde bir yerdedir” diyor.

Bu nedenle ABD’nin son kararına hiç şaşırmadığını belirten Özkök, “Sadece o plaketi hatırladım ve dedim ki; arkadaşlar Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesinde en büyük rolü CIA’nın oynadığını unuttunuz galiba…” ifadesini kullanıyor.

 


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ