‘O Gece’nin yazarı eski AKP’li Necdet Ünüvar’ın rektör atanması tepki çekti

Ankara Üniversitesi rektörlüğüne atanan Necdet Ünüvar'ın müsteşarlık ve üç dönem milletvekilliği yaptığı 28 yıl boyunca üniversiteden uzak olduğu ortaya çıktı.

Üniversiteden KHK'larla uzaklaştırılan akademisyenler hem eski rektörü eleştirdi hem de yeni atamaya tepki gösterdi.

Türkiye’nin en büyük ve en köklü üniversitelerinden biri Ankara Üniversitesi rektörlüğüne 15 Temmuz Darbe Girişimini konu alan “Gazi Meclis’te O Gece” kitabının yazarı, eski AKP’li Necdet Ünüvar’ın atanmasına bu kurumdan KHK’larla uzaklaştırılan ya da istifa etmek zorunda bırakılan akademisyenlerden tepki geldi.


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyeliğinden eski rektör Erkan İbiş’in akademisyenleri üniversiteden atmasına tepki olarak istifa eden Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, yeni rektör Ünüvar’la ilgili değerlendirmelerde bulundu. Altıparmak, “Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Necdet Ünüvar 2002 yılında Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığına atanmış, 3 dönem milletvekili olmuş, bir daha da üniversiteye dönmemiş.

18 yıldır hiçbir üniversitenin kapısından geçmemiş biri şimdi en büyük üniversitelerden birini yönetecek” ifadelerini kullandı.

“YENİ REKTÖRÜN HANGİ TARİKATTAN OLDUĞU KONUŞULUYOR”

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün hakkında herhangi bir disiplin cezası olmayan ve KHK kapsamına giren bir fiilden ötürü de soruşturması olmayan, pasaportunun iptal edilmesi için Emniyet’e yazı yazdığı ve bundan dolayı da KHK’yla ihraç edilen Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi Onur Can Taştan da atama kararını değerlendirerek, “Rektör seçimleri kaldırıldığında @profdrErkanibis bunun ne kadar doğru olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı medyaya. Onca akademisyeni ihraç etmesine ve köklü fakülteleri darmadağın etmesine rağmen olmadı be! Şimdi whatsap gruplarında yeni rektör hangi tarikattan, o konuşuluyor” dedi. 2016 rektörlük seçimlerindeki muhalif adayın da Tıp hocası olduğunu hatırla Taştan, şunları söyledi: “Ama Erkan İbiş seçimi rekor oyla kazandığında SBF’ye nasıl geçirdik diye sevinen AÜ akademisyenleri size de mutluluklar. Bizim oy tercihimize laf edemezsiniz diye çıkışmayı biliyordunuz mail grubunda. Mutluluklar dilerim. Erkan İbiş denen üniversite katilinden cumhuriyetçi olduğu, AKPli olmadığı vs. için tasfiye edilen bir figür yaratmaya çalışan olursa burada ağzımızı çok fena bozarım/bozarız. Belki de Erkan İbiş kendi kariyer hedeflerinde bir sonraki hedefe ilerliyordur üstelik.”

“O KADAR JURNALCİLİK, O KADAR BEKÇİ MURTAZALIK İSE YARAMADI”

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden ihraç edilen barış bildirisi imzacısı Doç. Dr. Tezcan Durna ise eski rektör İbiş’in akademisyenleri jurnalleyen bir isim olduğunu belirterek, “İbiş @profdrErkanibis ne camiye ne havraya yaradın, tam yerli, tam milli, tam partili bir rektör geldi oturdu koltuğuna… O kadar jurnalcilik, o kadar bekçi murtazalık, o kadar el etek öpmeler hiç işe yaramadı. Ama eminim senin için bir başka koltuk düşünülmüştür… Rahat ol…” yorumunda bulundu.

“AKP AKADEMİSİNDE DERS VEREN İBİŞ KESMEYİNCE…”

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Pskiloji Bölümünden ihraç edilen Ercan Şen ise “AKP akademisinde ders veren İbiş kesmeyince doğrudan üç dönem AKP milletvekilliği yapan Necdet Ünüvar’ı Ankara Üniversitesi’ne rektör atadılar” dedi.

“CANINI YAKTIĞI ONCA AKADEMİSYENİN, ONCA BİLİMİNSANININ…”

Gazeteci İrfan Aktan ise eski rektör Erkan İbiş’in birçok akademisyeni üniversiteden uzaklaştırdığını kaydederek, “E. İbiş ismindeki şahıs artık Ankara Üniversitesi rektörlüğüne değer bulunmamış. Yarın belki ‘niteliğine’ uygun başka bir iş verirler ama canını yaktığı onca akademisyenin, onca yetkin biliminsanının her gün daha da yücelen onuruna, şerefine kadeh kaldırmaya bahane sayalım bunu” yorumunda bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ