‘Normalleşme’ manzaraları: Minibüslerde ‘yüzde 50’ kuralı hiçe sayıldı

İstanbul’da ‘normalleşme’ adımlarının atıldığı ilk gün Esenyurt ve Kartal’daki denetimlerde, minibüslerde sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ve kapasitenin yarısından daha fazla yolcu alındığı görüldü.

Corona virüsü ile mücadele kapsamında toplu ulaşım araçlarına getirilen kısıtlama ile araçlar kapasitesinin yarısı kadar yolcu almak zorunda.
Yedi yerine 35 yolcu


Esenyurt’taki denetimlerde minibüslerin ‘yüzde 50’ kuralını hiçe saydığı belirlendi. Bir minibüste yedi olması gereken yolcu sayısı 35 çıktı.

Esenyurt Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu sabah Mehterçeşme Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nden geçen yolcu minibüslerini durdurarak denetim yaptı. Durdurulan üç minibüste en az 30’ar yolcu olduğu tespit edildi.

‘Yarı yarıya’ kuralı uyarınca 14 koltuğa yedi yolcu alması gereken minibüslerden birinde ise tam 35 yolcu olduğu belirlendi. Araçlara 3 bin 180, sürücülere ise fazla yolcu almak suçundan 104 lira olmak üzere 3 bin 284’er lira ceza kesildi.

Bir minibüs şoförü, yağmur yağdığını, işlerine gitmek için uzun süreden bu yana çaresiz bekleyen yolcuları mağdur olmamaları için aldığını belirtirken, “Koskoca araç sadece yedi kişiyle mi sefere çıksın” diye konuştu. Araçlardaki fazla yolcular polisler tarafından indirildi
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ