Ne hukuk kaldı, ne insaf: Öğrenciler yine sokağa atıldı

AKP rejiminin kendisine ‘biat’ etmeyen muhaliflere yönelik baskı ve hukuksuzlukları sürüyor. Merkezi Adana’da bulunan Furkan Vakfı’na mensup olduğu iddiasıyla onlarca öğrencinin kaldığı ‘mesken’ statüsündeki evler Valilik kararıyla mühürlendi.
Adana’da, Furkan Vakfı’na mensup oldukları iddiasıyla üniversite öğrencilerinin kaldığı evler, iki resmi rapora ve mahkemenin aksi yöndeki kararına rağmen ‘vakfın kaçak yurdu olduğu’ iddiasıyla kapatıldı. Korona salgınının hızla yayıldığı dönemde, Ramazan ayında onlarca öğrenci sokağa atıldı. İddiaya göre en son 4 Nisan’da yapılan ve evlerin ‘mesken’ olarak kayıtlara geçtiği üçüncü rapor ise ortadan kaldırdı!

Daha önce Furkan Vakfı’na kesilen astronomik cezalar, mahkeme tarafından ‘haksız’ bulanarak iptal edilmişti. Adana Valiliği bu konuda da yeni bir uygulamaya gitti ve artık cezaları evlerin sahiplerine kesmeye başladı! Edinilen bilgilere göre kapatılan evlerin sahiplerine  58’er bin lira da ceza kesildi.

Cemaatin lideri Alpaslan Kuytul, yaşananlara tepkiliydi: “Kapattıkları evlerin talebe evi olduğuna, yurt olmadığına dair iki resmi rapor ve bir mahkeme kararı var. Ancak buna rağmen hiç bir suçu ve günahı olmayan çocukları Ramazan günü sokağa atıyorlar. Ev mi yok? Başka yerde ev kiralar otururlar. Ama siz bu yaptığınızla ‘zulüm dönemi’ olarak tarihe geçeceksiniz.”


Sokakta kalan öğrenciler mağduriyetlerini çektikleri videolarla duyurmaya çalışıyor. Sokağa atılan bayan öğrencilerden biri şunları söylüyor: “Ben burda birkaç arkadaşımla kalan bir öğrenciyim. Hazırlandığım bazı sınavlar var, tıpkı arkadaşlarımın hazırlandığı gibi. Ama bizleri sokağa attılar. Gücünüz birkaç talebeye mi yetti, birkaç öğrenciye mi yetti yani? Adana’nın bu sıcağında biz sokakta ne yapacağız, nereye gideceğiz? Allah’tan reva mıydı bu yaptığınız? Siz bize bunu yaşattınız, ben dilerim ki Rabbimden siz de aynısını yaşayasınız” şeklinde konuştu.

Kapatılan evlerden birinde kalan üniversite öğrencisi Yasin Demir ise kaldığı evin görüntüsünü paylaştığı videoda, “Bu evin neresİ yurt? Bayrama iki gün kala bizi evden atıyorlar. Biz nasıl ve nereden ev bulacağız?” diyor.

Furkan Vakfı gönüllüsü öğrenciler iki yıl önce yine bir Ramazan ayında evlerinden atılarak sokakta yaşamak zorunda bırakılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ