Mülteci ölümlerinin sona ermesi için Almanya’dan Akdeniz’e ‘insan zinciri’

Almanya'nın Hamburg şehrinden başlayarak İtalya'da son bulan insan zinciriyle Akdeniz'deki mülteci ölümlerine dikkat çekildi. Eyleme destek veren Hizmet Hareketi gönüllüleri de Meriç ve Ege'de yaşanan ölümlere dikkat çekti.

Ülkelerindeki savaş, soykırım, açlık, ayrımcılık gibi sebeplerle her yıl binlerce insan daha iyi bir yaşam hayaliyle ülkesini terk ediyor. Ancak bu zorlu yolculuk birçok risk barındırıyor. 2014 yılından bu yana Akdeniz’i kullanarak Avrupa’ya göç etmek isteyen 20 binden fazla göçmen boğularak hayatını kaybetti. Ölüm haberleri ve tıka basa insan dolu mülteci teknelerinin yakalandığı haberleri hergün bültenlerin ilk sırasında yer alıyor. Bu duruma dikkat çekmek, kurtarma faaliyetleriyle daha çok ölüm vakasının önüne geçmek isteyen İnsan Hakları İçin Kurtarma Zinciri Derneği, hafta sonu önemli bir eyleme imza attı. Kronos'tan Kenan Baş'ın haberine göre, çok sayıda dernek, kurum, kuruluş ve gönüllünün yanı sıra eyleme Tenkil Müzesi, Initiative Die Brücke ile Hizmet Hareketi gönüllüleri de destek verdi. Eylemde farklı milletlerden bir araya gelenler ‘insan zinciri’ oluştururken, Hizmet Hareketi gönülüleri Ege ve Meriç´te yaşanan insanlık dramlarını da duyurarak, ölümlere ve geri itmelere dikkat çekti.
Hamburg’ dan baslayan eylem rotasında Almanya, Avusturya ve İtalya yer aldı. Almanya’da 62, Avusturya'da 6, İtalya`da 4 noktada oluşturulan insan zinciri Akdeniz'de son buldu. Farklı milletlerden binlerce insanın katıldığı “HandinHand” eyleminde en güçlü mesaj verilen noktalardan birisi Münsterland bölgesindeki Oelde şehri oldu. Oelde ile Rheda-Wiedenbrück şehirleri arasında 17 kilometrelik güzergâhta 700'den fazla kişi belirli aralıklarla insan zinciri oluşturdu. Koronavirüs önlemleri kapsamında, gerekli mesafe bırakarak iplerle birbirine tutunan insanlar ellerinde bayrak, flama ve çeşitli pankartlar taşıdı. 12.00 ile 12.30 arası el ele tutuşarak insan zinciri oluşturan katılımcılar ardından yürüyerek MarkPlatz'da toplandı. Burada organizasyonu gerçekleştirenlerin yanı sıra farklı ülkelerden mültecilere de söz hakkı verildi.18 Temmuz 2016 günü Türkiye'den Yunanistan'a geçmek için bindikleri lastik botun batması sonucu eşini ve üç çocuğunu kaybeden Murat Akçabay şunları söyledi:

“Dünyanın farklı bölgelerinden, zulme uğrayan birçok insan benzer acıları çekiyor. Meriç’te, Ege’de, Akdeniz'de hala insanlar ölüyor. Yaşananlar ve yaşanmakta olan acılar son bulsun diye bugün buradayız. Sorumluluklarımızı unutmamalı ve birbirimize hatırlatmalıyız. Yaşananlara birey, kurum veya devlet olarak tepki vermek insan olmanın gereğidir.”

Akdeniz’de boğularak ölen mülteci sayıları

2014 – 3 bin 166 kişi

2015 – 3 bin 794 kişi

2016 – 4 bin 329 kişi

2017 – 3 bin 3 kişi

2018 – 2 bin 117 kişi

2019 – Bin 336 kişi

2020 – Bin 160 kişi

2021 – Bin 453 kişi (İlk altı aylik veri)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ