Müebbet verilen askeri öğrenci Sedat Güvercin’in babası: Çocuklarımızın tahliyesini istiyoruz

Müebbet hapis cezası verilen askeri öğrenci Sedat Güvercin'in babası Seyfullah Güvercin, "Şu an Anayasa Mahkemesi'nde. Hava Harp Okulu öğrencileri tahliye oldu, bizim çocuklarla onlar arasında bir fark yok. Onların da tahliyelerini istiyoruz" dedi.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan kapatılan Kara Harp Okulu öğrencisi Sedat Güvercin’in babası Seyfullah Güvercin, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na oğlunun masum olduğunu, hiçbir suçu bulunmadığını söyledi.

Suçsuz tüm askeri öğrencilerin tahliyesini ve beraatini talep eden Güvercin, “Oğlum Kara Harp Okulu öğrencisiydi. 15 Temmuz gecesi ‘Sizi güvenli bölgeye getireceğiz’ diye 164 öğrenciyi Genelkurmay’a götürmüşler. O gece herhangi bir olaya karışmıyorlar. Mahkeme sonucunda öğrencilerden 100’üne beraat, 64’üne müebbet verdiler. Pozisyonları aynı. Dosyalarımızı Yargıtay’da hiç açılmadan onadılar. Şu an Anayasa Mahkemesi’nde. Hava Harp Okulu öğrencileri tahliye oldu, bizim çocuklarla onlar arasında bir fark yok. Onların da tahliyelerini istiyoruz.” dedi.


Partisinin çalışmaları için Elazığ’a giden ve mağdurlarla da görüşen Gergerlioğlu, Güvercin ile yaptığı görüşmenin bir kısmını Twitter hesabından paylaştı. Zindandaki askeri öğrenci velilerinin yurdun dört bir tarafında olduğunu belirten HDP’li vekil, Elazığ Cezaevinde tutuklu olan Sedat Güvercin ve masum askeri öğrencilere tahliye verilmesini de istedi.

Sultanbeyli Davası’nda müebbet hapis cezası verilen 67 Hava Harp Okulu öğrencisi, Yargıtay tarafından cezaları bozulduğu için geçen hafta tahliye edilmişti.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ