Mızraklı’nın yoksullukla mücadele çalışmasına örgüt üyeliği suçlaması

Tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın Emek – Göç ve Yoksulluk Komisyonu ile Sarmaşık Derneği’nde geçmişte yaptığı çalışmalar, mahkemede örgüt üyeliğine delil olarak sunuldu.


Tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın Emek – Göç ve Yoksulluk Komisyonu ile Sarmaşık Derneği’nde geçmişte yaptığı çalışmalar, mahkemede örgüt üyeliğine delil olarak sunuldu.

Yerine kayyum atanarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ile ilgili savcı mütalaasını verdi. Mütalaada Mızraklı’nın geçmişte yoksulluğu önleme adına yaptığı çalışmalar örgüt üyeliğine delil olarak sunuldu.


15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

Evrensel’in haberine göre görevinden alınarak yerine kayyum atanarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında, 10 Şubat tarihindeki ikinci duruşma öncesi savcı mütalaa verdi. Mızraklı’nın yoksullukla mücadele çalışmasından ‘terör örgütü üyesi olduğu’ iddiası çıkarılarak, 15 yıla kadar cezalandırılmasını istendi.

“HALK KİTLELERİNİ ETKİLEMEYE ÇALIŞTI” İDDİASI

Emek – Göç ve Yoksulluk Komisyonu içerisinde aktif sorumlu düzeyde yer aldığı ifade edilen mütalaada, Mızraklı’nın “bu organların çalışmaları kapsamında çeşitli toplantılar düzenleyerek ve örgütsel nitelikteki eylemlere katılarak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya sebep olmak amacıyla halk kitlelerini etkilemeye çalıştığı” ifadeleri yer aldı. Mütalaada, H.B.A.’nın Mızraklı hakkında verdiği “çalıştığı hastanede yaralı olarak getirilen örgüt mensubunu tedavi etmiş olduğu” yönündeki beyanına da yer verildi.

HDP: KAYYUMU MEŞRU HALE GETİRME ÇABASI

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Mızraklı hakkında verilen mütalaaya dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Adnan Selçuk Mızraklı hakkında mütalaanın ilk duruşmada istenmesinin ve alelacele hazırlanmasının amacı, iktidarın kayyum atamalarını kamuoyu nezdinde meşru hale getirme çabasıdır. Savcılık bu amaca hizmet etmek için tamamıyla hukuksuz bir mütalaa hazırlamıştır” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ