MİT'in Suriye ayağı deşifre oldu

Erdoğan rejiminin MİT üzerinden Suriye'deki radikal gruplarla ilişkisini sağlayan ismin Ebu'l Furkan kod adlı MİT görevlisi olduğu öne sürüldü. Yani, Hakan Fidan'ın "Üç beş füze attırız" dediği radikal grupları o yönetiyor.

İşte "Mit'in Suriye Dosyasına Bakan İsmi: Ebu'l Furkan" başlıklı o yazı. 

Suriyeli Vatan gazetesi Abdullah Ali imzalı bir haberde, Ankara'da "Destek Koordinasyon Odası"nın başında olduğu iddia edilen Ebu'l Furkan isimli MİT görevlisinin Suriyeli muhalif grupların liderleri ile Hakan Fidan arasındaki irtibatı sağladığı, bu nedenle muhalif gruplarla ilgili her türlü işten sorumlu olduğu iddia edildi.


Buna göre Ebu'l Furkan, Ankara'nın siyasetine yakınlığına ve derecesine göre, muhalif gruplara verilen desteğin dağıtımından da sorumlu. Haberde, Ebu'l Furkan'ın Hakan Fidan'a ilettiği raporlarda milli güvenlik meselelerine ilişkin hususlarda güvenilebilecek muhalif liderlerin listesini ilettiği de belirtiliyor.

SINIRSIZ DESTEK
Haberin devamında, uluslararası ve bölgesel şartlar nedeniyle "Ebu Rami el İdlibi" lakaplı Amerikalı bir ajanın bu gruplar ve Ebu'l Furkan üzerinde neredeyse mutlak kontrol kurduğu, ancak Abd-Türkiye ilişkilerinin alt üst olması nedeniyle Ebu'l Furkan'ın yeniden ipleri eline aldığı ifade ediliyor.

Gazete Ebu'l Furkan'ın Suriye'de "Müslüman Kardeşler'e yakın gruplar için sınırsız destek" ve "diğer grupların imkanlar ölçüsünde Türkiye'nin çıkarları için kullanılması" ilkelerine göre hareket ettiğini yazdı.


"ÜÇ-BEŞ FÜZE"Yİ DE O MU AYARLADI?
Merak edilen soru şu: Hakan Fidan, yayınlanan ses kaydında Erdoğan'ın Suriye'ye askeri olarak girme isteğine cevap vermek için "Suriye'den bizim tarafa birkaç füze attrırım" demişti. Fidan'ın "füze attıracağı" radikal grupların koordinasyonunu da Ebu'l Furkan mı sağladı?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ