MİT operasyonu sonucu yakalanan 'IŞİD istihbaratçısı' tahliye edildi

Mersin'de 22 Kasım 2019 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İl Emniyet Müdürlüğü ile ortak düzenlediği IŞİD operasyonunda yakalanan ve tutuklanan Kuteybe Hammet adli kontrol şartıyla tahliye edildi.


Operasyonda IŞİD adına Mersin'de paylaşımlar yapan 13 kişi yakalanmıştı. Bu şahısların ülkeye kaçak girdiği ve Suriye'de IŞİD adına faaliyet gösterdiği ortaya çıkmıştı.

Operasyonun ardından devam eden çalışmalarda Tarsus'da bulunan bir kişinin örgütün "istihbaratçısı" olduğu bilgisine ulaşıldı. Bu kişinin evine yapılan operasyonda ele geçen dijital malzemelerde yapılan incelemede ülke ülke klasörlere ayrılmış dünyanın birçok yerinden IŞİD'e katılım yapanların listesinin olduğu, ayrıca örgüte ait binlerce klasör verinin bulunduğu tespit edildi. Dosyalarda 103 kişinin öldüğü Ankara Garı saldırısının sanığı Hacı Ali Durmaz'a ait bir form da ele geçirildi.


Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Kuteybe Hammet tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti de sanığın, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ