Memet Ali Alabora: Çok şaşırdık, anlamaya çalışıyoruz

Gezi davasından çıkan 'beraat' kararını değerlendiren oyuncu Mehmet Ali Alabora “Şok içindeyim. Bizim dosyalarımız ayrılmıştı diye biliyorduk. Bize de tahliye kararı çıkmasına çok şaşırdık. Avukatlarımız da çok şaşırdı. Anlamaya çalışıyoruz.” dedi.
Gezi Davası’nın 6’ncı duruşması bugün Silivri’de bulunan 30’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aralarında Osman Kavala, Memet Ali Alabora ve Mücella Yapıcı’nın da olduğu 16 isim beraat aldı.


‘ŞOK İÇİNDEYİM’

Bir süredir eşi oyuncu Pınar Öğün Alabora ile yurtdışında yaşayan Memet Ali Alabora, Gazete Duvar’dan Nida Dinçtürk‘e yaptığı açıklamada “Şok içindeyim. Bizim dosyalarımız ayrılmıştı diye biliyorduk. Bize de tahliye kararı çıkmasına çok şaşırdık. Avukatlarımız da çok şaşırdı. Anlamaya çalışıyoruz… Galiba artık onlar da bezdiler” dedi.

Pınar Öğün ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “7 yıl akıyor gözlerimden… Durmuyor. Geçmiş olsun diyen içinden geçiren herkese sarılıyorum” ifadelerinde bulundu.

‘MÜEBBETLE YARGILANDIĞIMIZ BİR TİYATRO OYUNU YÜZÜNDEN’ 

Gezi olaylarında hükümet yetkilileri tarafından hedef gösterildikten sonra Türkiye’yi terk edip Galler’e yerleşen Mehmet Ali Alabora Gezi davası iddianamesiyle ilgili euronews Türkçe’den Rengin Arslan’a konuşmuştu. Suçlamaları ilk duyduğunda sarsıldığını belirten Alabora, iddianamenin içeriğini şu sözlerle eleştirmişti:

“Tabii ki ilk duyduğum anda sarsıldım, şoke oldum ve anlamakta, idrak etmekte güçlük çektim ama bu da şöyle bir güç verdi: Müebbetle yargılandığımız bir tiyatro oyunu yüzünden, müebbetle yargılanacağımızı öğrendiğimiz bir günde başka bir tiyatro oyunuyla dünyanın başka bir yerinde köy köy kasaba o hikayeyi paylaşmak için hayata devam ediyor olmak, üretmeye devam ediyor olmak bazılarına küçük görünebilir ama bana çok güç veren bir şey oldu.”

‘İDDİANAME İNSANI SAVUNMASIZ BIRAKMAK ÜZERİNE KURULMUŞ’ 

İddianame ile ilgili olarak ise “İddianamenin içinde iddia edilen hiçbir şey gerçek değil” diyen Alabora, “Karşınızda gerçekle hiçbir bağı olmayan bir şey olduğu zaman açıkçası biraz paralize de oluyorsunuz. Bir yerinden gerçekle bir ilişkisi olsa, savunabileceğiniz bir şey olur. Bu bakımdan zaten bu iddianamenin yapısı insanı savunmasız bırakmak üzerine kurulmuş” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ