Mehmet Baransu'dan Aziz Yıldırım'a: "Asker kaçakları ne zamandan beri mahkeme salonlarına alınıyor?"

"Şikede kumpas" davasında Mehmet Baransu ile Aziz Yıldırım arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından mahkemeden zorla çıkarılan Baransu, Yıldırım'ı "Asker kaçakları ne zamandan beri mahkeme salonlarına alınıyor" sözleriyle hedef aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca  şike davasında kumpas yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın davası Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda başladı. İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla Siliviri Ceza İnfaz Kurumu Duruşma Salonu’nda görülen davanın ilk duruşmasına, aralarında kapatılan Samanyolu Yayın Grubu eski Başkanı Hidayet Karaca, İstanbul eski emniyet mdüür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve gazeteci Mehmet Baransu’nun da bulunduğu bazı tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken, yaklaşık 35 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun aralarında bulunduğu bazı şikâyetçi ve mağdurlar ile avukatları da duruşmaya katıldı.

Davanın başlamasıyla birlikte Aziz Yıldırım ile Mehmet Baransu arasında gerginlik yaşandı. Yıldırım, kendisine küfür ettiğini öne sürdüğü Baransu'yu göstererek "Terbiyesiz, bana küfür ediyor, dön önüne" dedi. Baransu da Yıldırım'a "Sensin terbiyesiz, sen küfür ediyorsun" sözleriyle yanıt verdi. 


Salondaki komutanlar, Aziz Yıldırım’ı sakin olması yönünde uyarınca Yıldırım, "Sahip çıkın oraya, oradan bağırmakla olmuyor, adam olmak lazım adam” ifadesini kullandı.
 

"Asker kaçakları ne zamandan beri mahkeme salonlarına alınıyor"

Yaşanan gerginliğin ardından Baransu mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı. Baransu zorla götürüldüğü sırada, “Böyle bir şey yok, asker kaçakları ne zaman mahkeme salonlarına girmeye başladı” dedi.

Yıldırım ile Baransu arasındaki gerginliğe davanın sanıklarından eski Emniyet Müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer de katıldı. Duruşma salonundaki askerler tutuklu sanıkların arkasına dizilince Ali Fuat Yılmazer, "Arkamı dönerim ben. Onlar müşteki değil, suçlular. Delilli ve belgeli suçlular" diye konuştu. Aziz Yıldırım da, "Siz kumpas yaptınız. Her yerde kumpas yaptınız" dedi. Tartışma üzerine önce Ali Fuat Yılmazer de jandarma tarafından salondan çıkarıldı. 


15'i tutuklu 108 sanık yargılanıyor

1 numaralı şüphelinin Fethullah Gülen olduğu iddianamede, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, Teknik direktörler Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural ile futbolcular Emanuel Emenike ve Gökçek Vederson, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, dönemin İstanbul Emniyet Müdür YardımcısıMutlu Ekizoğlu, İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 15'i tutuklu 108 sanık yer alıyor.

Kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı da sanıklar arasında yer alıyor. Sanıklar hakkında 5 yıldan 85 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası talep ediliyor.


Atfedilen suçlar

Şüphelilerin işlediği iddia edilen suçlamalar ise şöyle: "Kişiler Arasındaki Aleni Olmayan Konuşmaları Kayıt Etmek, Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmek, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Etmek, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek, Resmi Belgede Sahtecilik, İftira, İftira Nedeniyle Mağdurun Gözaltına Alınmasına veya Tutuklanmasına Neden Olma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme."


75 kişi müşteki 91 kişi mağdur

İddianamede, aralarında Aziz Yıldırım, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu, Yılmaz Vural, Emanuel Emenike, Bülent Uygun, Göksel Gümüşdağ, Hikmet Karaman, Deniz Tolga Aytöre, Ümit Karan, Mahmut Özgener, Mustafa Sani Şener, Gökçek Vederson, İbrahim Akın, Mecnun Otyakmaz, Sami Dinç, Sadri Şener, Murat Özaydınlı, İskender Alın, Rıza Çalımbay, Cemil Turhan, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu gibi isimlerin yer aldığı kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, teknik direktörler ve futbolcuların bulunduğu 75 müşteki ve 91 mağdur yer alıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ