Mardin’de de kayyımdan enkaz devralındı: 620 milyon borç

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin HDP yönetimine geçmesinin ardından gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında belediyenin borcunu açıklayan Ahmet Türk, “Tüm gelirlerini toplasak 6 milyon TL geliri olan bir yerde karşımıza 620 milyon borç çıkıyor”dedi


Mardin Büyükşehir Belediyesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk başkanlığında gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında, kayyımın bıraktığı borçlar konuşuldu.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Mardin Büyükşehir Belediye Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tüm belediye meclis üyeleri ve ilçe belediye başkanları hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasını Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk gerçekleştirdi.


‘AKLIN KABUL ETMEYECEĞİ BİR BORÇLANMAYA GİDİLMİŞ’

Belediyenin bugünkü borcunu açıklayan Türk, “Belediyemizin birimlerinin borcu bugün 406 milyon. Eski para ile 406 trilyon. MARSU’ya (Mardin Su ve Kanalizasyon İşleri) bakıyoruz; MARSU’nun borcu 620 milyon TL. Yani eski parayla 620 trilyon. Aklın kabul etmeyeceği bir borçlanmaya gidilmiş. Bunun nasıl yapıldığını çözmekte zorlanıyoruz. Tüm gelirlerini toplasak 6 milyon TL geliri olan bir yerde karşımıza 620 milyon borç çıkıyor” dedi.

‘HALKIN TEPKİSİNİ ALALIM DİYE BÖYLE YAPILMIŞ’

Türkiye’de hiçbir belediyenin böyle bir borçla hizmet yapma şansı olmadığını dile getiren Türk, “Öyle bir belediye bırakılmış ki; hiçbir iş yapmayalım diye, halkın tepkisini alalım diye böyle bir şey yapılmış. Bu halka yazıktır. Bu siyasete yazıktır. Bu demokrasiye yazıktır” diye konuştu.

Belediyeyi bu hale getirenlerle ilgili üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, tüm borçları kamuoyu ile paylaşacağını dile getiren Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da randevu isteyerek, tüm bunları aktaracaklarını söyledi. Türk, halkın iradesini temsil ettiklerini ve farklı formüller karşısında asla boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

‘SEN KAYYUM ADINA KONUŞAMAZSIN’

Daha sonra ilçe belediye başkanlarının söz aldığı toplantıda AKP’li Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir kayyım dönemini savunarak, borçları inceleyeceklerini ve kayyım döneminde yapılan “Mega projeleri” anlatacaklarını iddia etti. AKP’li Demir, İstiklal Marşı okunması gerektiğini savunarak sözlerine son verirken, Ahmet Türk’e sözlü saldırıda bulundu.

Bunun üzerine Ahmet Türk, Demir’e “Yaptığın provokasyondur” diyerek, “Sen kayyum adına konuşamazsın. Burada kayyumun borçlarını açıklıyoruz. Belediye bütçesi üzerinde bir borçlanmaya gidemez. Burada ben sana sonuçları getiriyorum sen bana hikaye anlatıyorsun” diye tepki gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ