“Mahkumlara uygulanan katı disiplin uygulamaları kaldırılmalı”

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), “Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması” talebiyle cezaevlerindeki mahkumların gerçekleştirdiği açlık grevleriyle ilgili bir rapor hazırladı.


UAÖ Raporunda, “Binlerce tutuklu ve hükümlü, Abdullah Öcalan’ın talebi doğrultusunda Kasım 2018’de açlık grevine gitti” ifadesine yer verildi. Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin ardından bu eylemin sonlandırıldığı hatırlatıldı. “2 Mayıs ve 22 Mayıs’ta Öcalan’ı neredeyse 8 yıllık bir kesintinin ardından avukatlarının ziyareti ile birlikte açlık grevleri 26 Mayıs’ta sona erdi” ifadesine yer verildi.

AÇLIK GREVİ BARIŞÇIL BİR EYLEMDİR


Af Örgütü, barışçıl eylem olarak nitelediği açlık grevi süresi boyunca yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili kendilerine çeşitli ihbarlar ulaştığını vurguladı. Mahkumların eylemleri dolayısıyla çeşitli disiplin cezalarına çarptırıldığını aktardı.

Uluslararası Af Örgütü’ne gelen ihbarlar arasında ayrıca açlık grevinde bulunanlar ile dayanışma amaçlı protesto düzenleyenlerin polis müdahalesine maruz kaldıkları bilgisi de vardı.

Raporda “Barışçıl gösterilerin engellenmesi, eylem hakkının, ifade özgürlüğünün ve barışçıl toplantı hakkının çiğnenmesi anlamına gelmektedir” ifadesi yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, “Öcalan’a yönelik tecride karşı” 8 Kasım 2018’de açlık grevine başlamıştı. 26 Mayıs 2019’a kadar açlık grevi yapan Leyla Güven’e binlerce tutuklu da katılmıştı. Yaklaşık 30 kişi de ölüm orucuna başlamıştı. Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin ardından biten açlık grevleri süresi boyunca 7 kişi “tecridi protesto” için yaşamına son vermişti. Öcalan, avukatlarıyla beraber gönderdiği açıklamasında açlık grevlerinden Suriye’deki gelişmelere kadar farklı konulara değinmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ