Mahkemenin acelesi var: 'Bakur/Kuzey' belgeseline hapis cezası

'Bakur/Kuzey' belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'na 'örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılandıkları davada dörder yıl altışar ay hapis cezası verildi.
Davanın duruşması Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mavioğlu ve birkaç yıl önce geçirdiği beyin kanaması nedeniyle büyük oranda engelli olarak yaşayan Demirel’in katılmadığı duruşmaya, avukatları da mazeret bildirerek katılmadı. Mavioğlu, mahkemenin aldığı karara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.
 
“Henüz son savunmamızı dahi vermemiştik” diyen Mavioğlu, şunları söyledi:

"Film çekene, yazı yazana, hakikatin peşine düşene, sözünü esirgemeyene verilen bu ağır cezalar başkaları ibret alsın diye. Sakın ibret almayın, sakın cümlenizi eksiltmeyin, sakın enseyi karartmayın. Nelerin üstesinden geldik, bu zorbalık da aşılır elbet!"

Avukat Rozerin Seda Kip de, müvekkillerinin hazır bulunmadığı, kendilerinin de mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada karar alınmasına “Şimdiye kadar böyle bir karar ile karşılaşmadık, şoka uğradık. Dosyada eksiklikler olmasına rağmen ve tamamlanarak tarafımıza bildirilmesi talebimize rağmen, kimsenin katılmadığı duruşmada karar verildi” sözleriyle tepki gösterdi.

MA'da yer alan habere göre cezanın müvekkillerinin sanatsal faaliyetleri açısından hukuka aykırı olduğunu söyleyen Kip, yargılamanın hak ihlali ve adil yargılamaya aykırı olduğunu, bunun yargıç eliyle yapıldığını belirterek, Bölge İstinaf Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunacaklarını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ