Mahkeme güvenlik soruşturması talebine ‘dur’ dedi

İzmir'de mahkeme Öğretmen Tülin Turan'la ilgili güvenlik soruşturmasına talebine 'dur' dedi
İngilizce öğretmeni Tülin Turan, İzmir’deki bir özel okulda çalışmak için sözleşme imzaladı. Ancak Turan güvenlik soruşturması nedeniyle iş başı yapamadı. Mahkeme, Turan için herhangi ‘olumsuz durum bulunmadığı’ kanaatine vararak, “İşlemin uygulanması halinde davacı açısından mesleki ve ekonomik yönden telafisi güç zararların ortaya çıkacağı açıktır” dedi.

Gazete Duvar‘dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Hatay’da özel bir kurumda yıllardır öğretmenlik yapan Tülin Turan İzmir’e taşınınca mesleğini ‘güvenlik soruşturması’ nedeniyle yapamadı. İzmir Güzelbahçe’deki özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak başvuruda bulunan Turan sözleşmeyi imzaladı. Ancak okul ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında süren yazışmalardan sonra Turan göreve başlatılmadı. Gerekçe, Güzelbahçe Kaymakamlığı’nın, Turan hakkında terörle mücadele şubesindeki kaydını göstererek Turan’ın başvurusuna olumsuz yanıt vermesi.

MAHKEMEYE BAŞVURDU


Turan bu gelişmenin üzerine avukatı Nedim Değirmenci’yle birlikte İzmir 2’nci İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Turan, yaptığı başvuruda, ‘Güzelbahçe Kaymakamlığı tarafından yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu, yasa dışı faaliyette bulunmadığını ve hakkında verilmiş bir disiplin cezasının bulunmadığını’ söyleyerek yürütmenin durdurulmasını istedi. Ayrıca Turan mahkemeye yaptığı başvuruda, aleyhinde hazırlanan dosya için, “Hangi kriterlere göre hazırlandığı belli olmayan ve somut bir tespit içermeyen raporun esas alınarak işlem tesis edilmesi hukuka aykırıdır” dedi.

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Mahkeme ilgili yerlere yazdığı yazı sonucunda, Turan hakkında ‘hukuken kabul edilebilir somut bir belge ve bilginin olmadığını’ söyledi. Mahkeme, kararının gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Hukuka aykırılığı tespit edilen dava konusu işlemin uygulanması halinde mesleğin icra edilememesi sonucu davacı açısından mesleki ve ekonomik yönden telafisi güç zararların ortaya çıkacağı açıktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ