Maçka Parkı'nda şortlu kadına müdahale eden özel güvenlik açığa alındı

Beşiktaş'taki Maçka Parkı'nda genç kıza kıyafeti nedeniyle sözlü tacizde bulunan güvenlik görevlisi açığa alındı, hakkında soruşturma başlatıldı.
Şişli'deki Maçka Demokrasi Parkı'nda önceki gün arkadaşıyla parkta bulunduğu sırada bir özel güvenlik görevlisinin, giydiği kıyafetin 'uygunsuz' olduğunu söyleyerek parktan çıkmasını istediğini söyleyen moda tasarımcısı Çağla Köse ile arkadaşı Burcu Şentürk bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na giderek güvenlik görevlisinden şikayetçi oldu. Savaş İ. isimli güvenlik görevlisi çalıştığı Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş. tarafından açığa alındı. 

Çağla Köse'ye kıyafeti dolayısıyla müdahale eden Savaş İ. isimli güvenlik görevlisi çalıştığı Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş. tarafından açığa alındı. Köse'nin suç duyurusu sonrası güvenlik görevlisi hakkında 'yaşam tarzına müdahale' suçundan da soruşturma başlatıldı. 

Güvenlik şirketinin genel müdür yardımcısı Süleyman Oğuz, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: 


“Olay bizim kurum olarak tasvip ettiğimiz bir durum değildir. Olayın ardından güvenlik elemanı Savaş İ. hakkında soruşturma başlattık. Kendisinin ifadesine başvurduk. Bize olayı ‘kucağında bebeği olan bir kadın geldi. Kızların uygunsuz hareketler yaptığını söyledi. Ben de gidip uyardım’ diye anlattı. Önceki gün parka yapılan basın açıklamasını bizzat takip ettim. Basında yer alan iddialarla güvenlik çalışanının anlattıkları, bazı yönlerden bir birini tutmadı. Biz de soruşturmanın selameti açısından Savaş İ’yi açığa aldık. Bu olay bizi de rahatsız etti. Elemanlarımıza bu tür konularda eğitimler veririz. Bizim görev alanlarımız bellidir. Olay bizi de üzdü." 

'GÖREVLİ ARKADAŞ GÜVENLİKTEN SORUMLU, ONLARI TACİZ EDEMEZ'

Genç kadınlara destek olmak için adliyeye gelen 'Kıyafetime Dokunma Topluluğu' üyesi Dilber Sünetçioğlu da, "Çağla'nın yaşadığı çok çirkin bir olay. Cumartesi günü yaptığımız eylemin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi. Kimsenin kimseye, giyiminden, kuşamından, dolaştığı yere karışmaya hakkı yoktur. Oradaki görevli arkadaş parktaki insanların güvenliğinden sorumlu. Onları taciz edemez. Haddini bilmesi gerekir. Biz kadınlar olarak Çağla kardeşimizin arkasındayız. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ