Kovid-19 izni verilen 64 bin mahkum cezaevine dönmeyecek

Cezaevinde mağdurların ölümlerini seyreden AKP Hükumeti, Kovid-19 nedeniyle izne çıkarılan 64 bin mahkumun yeniden cezaevine dönmemesi için düzenleme hazırlıyor. Yapılacak düzenleme ile bu kişiler cezaevlerine dönmeyecek.


Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve izne çıkarılan 64 bin mahkumu tekrar cezaevine dönmeyeceğini yazdı.

SALGIN NEDENİYLE YENİ MADDE EKLENDİ


Bugünkü köşe yazısında konuya değinen Sarıkaya, “İnfaz Kanunu düzenlemesi Kovid-19 salgınının yaygın olduğu bir döneme denk düştü. Durum böyle olunca da 15 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye bu durum da göz önünde tutularak bir madde konuldu. Açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin 2 ay süreyle; 31 Mayıs gününe kadar izinli sayılmasına karar verildi.

İZİNLERİ 3 KEZ UZATILDI

Bu noktada da kalınmadı, salgının devam etmesi halinde bu sürenin, Sağlık Bakanlığı’nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından 2 ayı geçmemek üzere 3 kez uzatılabileceğine de karar verildi. Bu kapsamda Bakanlık’ın ilk uzatması 30 Temmuz’da bitti, ikinci uzatma 30 Eylül sonunda tamamlandı. Adalet Bakanlığı’nın bu kapsamda üçüncü uzatması da 30 Kasım’da doluyor… Bu düzenlemeden yararlanan mahkum sayısını o dönem Adalet Bakanlığı 64 bin 661 olarak açıklamıştı” dedi.

CEZAEVLERİNE GERİ GETİRİLMELERİNE OLANAK YOK

Sarıkaya, izin süresi bitince ne olacağı ile ilgili AKP Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı’nın verdiği cevabı da köşesinde paylaştı: “Bostancı bu kapsamda verilen izin sürelerinin yeni bir kanun düzenlemesiyle uzatılması gerektiğinin de altını çizdi. Kasım sonunda “uzatma hakkı çerçevesinde” bir yeni düzenlemenin TBMM’ye geleceğini bildirdi. Adalet Bakanlığı’nın yetkin ve etkin isimleri de bu konuda Meclis’e teknik destek vermek için hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. Koronavirüs salgınının kış nedeniyle griple de karışarak artarak devam edeceği konusundaki kanı yüksek. Dolayısıyla yarı açık cezaevinden “izinli” olarak gönderilen mahkumların böyle bir süreçte ceza infaz kurumlarına tekrar getirilmelerinin de olanağı yok.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ