Konya'daki katliamda istenilen ceza belli oldu: 7 kez ağırlaştırılmış müebbet

Konya'da Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun hakkında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Konya'nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili iddianamede, sanık Mehmet Altun için "canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürme"den 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

İddianamede, tutuklu sanık Mehmet Altun'un katliamı "tasarlayarak" işlediğine dikkat çekildi. Altun hakkında, öldürme olayına ilişkin, "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.


Ayrıca Altun'un "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve "yakarak mala zarar verme" suçundan da 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

10 SANIK HAKKINDA AZMETTİRME SUÇLAMASI

Soruşturma kapsamında tutuklanan diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş (Harun Keleş'in oğlu) hakkında ise "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "yakarak mala zarar vermeye azmettirme" suçundan da 8'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Olayın asli faili Mehmet Altun'un eşi Zehra Altun, babası İbrahim, annesi İsmahan Altun hakkında kuvvetli suç şüphesinin ortadan kalkması nedeniyle tahliyelerine karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Konya’da yaşayan ve daha önce de saldırıya uğrayan Dedeoğlu ailesinden 7 kişi, 30 Temmuz'da evlerinde öldürülmüş ve ev ateşe verilmişti. 4 Ağustos'ta yakalanan saldırgan Mehmet Altun, bir gün sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Valilik ve savcılığın katliamın ırkçı saiklerle işlenmediğine söylemesine karşın ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, 12 Mayıs'ta Dedeoğulları ailesine yönelik saldırının ardından şüphelilerin Whatsapp grubu kurduğunu ve ırkçı söylemlerde bulunduğunu belirtmişti. Karabulut, 15 Ekim'de yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"WhatsApp grupları olsun ve ses kayıtları olsun, saldırgan ailenin artık ırkçı saiklerle bunu yaptıkları somutlaştı. 12 Mayıs’taki saldırıyı yapan aile mensuplarından Veli Keleş ve daha sonra tahliye olan oğlu Ali Keleş arasındaki diyalog açık şekilde anlaşılmaktadır. Telefon konuşmasında ‘Kürtler uslandı mı?’ söylemi net bir şekilde anlaşılmakta. Burada adeta dayakla, öldürmeyle Kürtleri öldürmeye yönelik söylenen şeyler ırkçı saik değildir de nedir? Bunlar savcılığın elinde olan ses kayıtları ve yazışmalardır. Katliamın ilk saatlerinde İçişleri Bakanı ve diğer yetkililer bunun ırkçı bir saldırı olmadığı ve komşular arasında bir kedi yüzünden çıkan bir husumet olduğunu söylediler. Böyle bir durumun sorumlu devlet adamları tarafından araştırmadan saldırganların avukatlığını yaparcasına açıklama yapmak ne kadar adil. Burada bu açıklamayı yapanlar başta müvekkillerimiz olmak üzere özür dilemeliler." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ