Kobani olayları nedir? Kobani’de ne olmuştu?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) mensubu 82 siyasetçi hakkında gözaltı kararı verilmesine yol açan 6-7 Ekim 2014 yılındaki Kobani olayları nedir?


Halkların Demokratik Partisi (HDP) mensubu 82 siyasetçi hakkında 6-7 Ekim 2014 yılındaki Kobani olayları gerekçe gösterilerek gözaltı kararı verildi. Peki, Kobani olayları nedir? Kobani olayları sırasında neler olmuştu? Kobani soruşturmalarında neler yaşandı?

“Kobani Olayları” veya “6-7 Ekim Olayları” olarak adlandırılan olaylar, IŞİD’in Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentini kuşatması üzerine başladı. Bu kuşatmaya karşılık YPG’ye Türkiye sınırları üzerinden silah nakli yapmasına izin vermeyen 62. Türkiye Hükûmeti’ne tepki olarak HDP Merkez Yürütme Kurulu çağrı yaptı. HDP tarafından 6 Ekim’de alınan kararla sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Başlayan protesto eylemleri ve sonrasındaki silahlı çatışmalar döneme damgasını vurdu. Türkiye hala, YPG’yi terör örgütü olarak görüyor.Eylemler sonrası Kızıltepe’de son durum.

HDP’NİN PROTESTO ÇAĞRISI

Bugünkü gözaltılara gerekçe yapılan HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan 6 Ekim akşamı “acil çağrı” notuyla paylaşılan mesajda, “Kobane’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AK Parti iktidarının Kobane’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” denildi. Bu çağrının ardından gösteri yürüyüşleri yapılmaya başlandı.

YDG-H, HÜDA-PAR VE ÜLKÜCÜLER ÇATIŞMAYA BAŞLADI

Kobani’ye ‘koridor’ açılması ve diğer Kürt kantonlarından silah sevkinin yapılması amacıyla başlayan protestolar kısa sürede çatışmaya döndü. PKK’nın şehir yapılanması olduğu öne sürülen YDG-H ve HÜDA-PAR taraftarlarının yansıra ülkücülerin de çatışmalara katılımıyla büyüyen olaylar, polisin sert müdahalesiyle hızla yayıldı, kısa sürede birçok şehre ulaştı.

İHD’YE GÖRE 46 KİŞİ ÖLDÜ

Çıkan olaylarda sivil halka saldırılar gerçekleşmesi ve birçok kamu binasının yanında ev, işyerleri ve taşıtların da yakılması nedeniyle pek çok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 10 Ekim itibarıyla 35 kişi gösteriler sırasında hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği’nin raporuna göre 7-12 Ekim 2014 tarihleri arasında Kobani eylemlerinde ülke genelinde 46 kişi öldü, 682 kişi yaralandı ve 323 kişi tutuklandı. Resmi verilere göre ise 1113 bina hasar gördü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ